Share

ماری هرف، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت مقام‌های ایرانی و آمریکایی در حاشیه مذاکرات هسته‌ای در وین به‌طور کوتاه در مورد وضعیت عراق با یکدیگر گفت‌وگو کردند. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران این موضوع را تأیید کرد.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و ویلیام برنز، قائم مقام و معاون ارشد وزیر امور خارجه آمریکا

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و ویلیام برنز، قائم مقام و معاون ارشد وزیر امور خارجه آمریکا

به‌گزارش شبکه سی‌ان‌ان، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا این گفت‌وگو را «بسیار کوتاه» عنوان کرد و گفت صحبت بر سر خطر گروه «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) در عراق بوده است.

یک مقام بلندپایه آمریکا نیز که نخواست نامش فاش شود ضمن تأیید این خبر گفت این گفت‌وگوی کوتاه در حاشیه دیدارهای سه‌جانبه‌ ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا صورت گرفته است.

در همین حال محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که برای دور جدید مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ در وین اتریش به‌سر می‌برد روز سه‌شنبه (۲۷ خردادماه / ۱۷ ژوئن) گفت‌وگوی کوتاه نمایندگان ایران و آمریکا بر سر اوضاع عراق را تأیید کرد و آن را طبیعی خواند.

ظریف در گفت‌وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، با بیان این‌که موضوع نشست سه‌جانبه روز دوشنبه (۲۶ خردادماه / ۱۶ ژوئن) میان ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا صرفا «هسته‌ای» بود، افزود: «ولی با توجه به وخامت اوضاع عراق طبیعی است که حتی در جلسه با خانم اشتون و در جلسه سه‌جانبه اشاراتی به وحشیگری‌های داعش در عراق بشود.»

محمدجواد ظریف؛ ویلیام جوزف برنز، قائم مقام و معاون ارشد وزیر امور خارجه آمریکا و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه در هتل کوبورگ وین دو ساعت و نیم با یکدیگر به‌صورت سه جانبه مذاکره کردند.

مقام‌های ایرانی پیش از سفر به وین گفته بودند در مذاکرات هسته‌ای در مورد مسائل دیگر با مقام‌های کشورهای گروه ۱+۵ گفت‌وگو نخواهند کرد.

پیش از این جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا از احتمال همکاری نظامی مشترک آمریکا با رژیم ایران برای متوقف ساختن «داعش» سخن گفته بود.

جان کری گفته بود: «من هیچ گزینه‌ای را که برای عراق سازنده باشد رد نمی‌کنم.»

«داعش» که یک گروه اسلامی سنی است، در روز سه‌شنبه (۲۰خرداد / ۱۰ژوئن)  شهر بزرگ موصل واقع در شمال عراق را تصرف کرد. نیم میلیون نفر از سکنه موصل این شهر را از ترس جان ترک کردند و در پی آن بخش‌های بزرگی از استان‌های نینوا، انبار و صلاح‌الدین تحت کنترل نیروهای داعش قرار گرفت. از آن زمان پیکارجویان این گروه به‌سوی بغداد حرکت کرده‌اند تا حکومت شیعه مرکزی را سرنگون کنند.

با تشدید حملات «داعش»، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا دستور استقرار گروهی از نیروهای آن کشور را در بغداد صادر کرد.

Share