Share

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، دولت تحت رهبری شیعیان در عراق را برای پایان دادن به خشونت‌های جاری، به گفت‌وگو با اهل تسنن آن کشور فراخواند.

ban ki moon

بان کی مون: بی‌توجهی به حقوق بشر زمینه را برای تندروی و تروریسم فراهم می‌‌کند

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، بان کی مون، روز سه‌شنبه (۱۷ ژوئن / ۲۷ خرداد) در همین زمینه در ژنو خطاب به نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق گفت که بی‌توجهی به حقوق بشر زمینه را برای تندروی و تروریسم فراهم می‌کند.

او ابرازی امیدواری کرد که با کمک کشورهای منطقه خاور میانه و جامعه بین‌الملل، حمایت لازم از دولت عراق برای برقراری صلح و ثبات در آن کشور امکان‌پذیر شود.

نیروهای گروه اسلامی تندروی «داعش»، دولت اسلامی عراق و شام، توانسته‌اند در روزهای گذشته بخش‌های بزرگی از عراق را در اختیار بگیرند.

پیکارجویان سنی‌مذهب این گروه با نیروهای دولتی عراق درگیر می‌شوند.

نخست وزیر عراق در پی حمله‌های مداوم شبه‌نظامیان گروه داعش در شهرهای عراق روز سه‌شنبه چند تن از فرماندهان ارتش را برکنار کرد.

فرمانده ارتش در استان شمالی نینوا یکی از نظامیان برکنارشده بوده که داعش چند روز قبل آن را تصرف کرد.

در کنار این تحولات، در یکی از تازه‌ترین حمله‌های نیروهای داعش به زندانی، دست کم ۴۴ نفر کشته شدند.

بنا بر گزارش‌ها این اقدام شبه‌نظامیان سنی‌مذهب داعش احتمالاَ تلاشی برای آزادسازی عده‌ای از زندانیان این گروه، از زندانی در نزدیکی شهر بعقوبه در حدود ۶۰ کیلومتری شمال بغداد، پایتخت عراق، بوده است. این حمله دوشنبه‌ شب (۱۶ ژوئن / ۲۶ خرداد) با شکست روبه‌رو شده و چند تن از اعضای زندانی‌شده داعش در آن کشته شده‌اند.

سیاستمداران کشورهای غربی از مدتی قبل خواستار تشکیل دولت وحدت ملی از سوی نوری مالکی شده‌اند که در آن سنی‌ها و کردها در کنار شیعیان که اکثریت جمعیت عراق را تشکیل می‌دهند، از امکان برابر برخوردار شوند و نمایندگان سیاسی خود را داشته باشند.

بسیاری از اهل تسنن در عراق خود را مورد بی‌توجهی دولت شیعی‌مذهب نوری مالکی احساس می‌کنند.

Share