Share

در پی انتشار خبرهایی مبنی بر گفت‌وگوی ایران و آمریکا در وین، در پیوند با بحران عراق، وزارت امور خارجه آمریکا ضمن اعلام این‌که حاضر است با ایران در این‌باره مذاکره کند٬ گفت انتظار نمی‌رود که این گفت‌و‌گو در وین ادامه یابد.

جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

به‌گزارش رویترز، جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته این کشور آماده است گفت‌و‌گوها با ایران درباره اوضاع عراق را در سطوح پایین‌تر از وزرای خارجه برگزار کند.

وی افزود: «ما انتظار نداریم که ادامه این‌گونه گفت‌وگوها در وین انجام شود چون مذاکرات هفته جاری وین تنها روی مسأله هسته‌ای ایران متمرکز خواهد بود.»

روز سه‌شنبه ماری هرف، سخنگوی دیگر وزارت امور خارجه آمریکا گفت مقام‌های ایرانی و آمریکایی در حاشیه مذاکرات هسته‌ای در وین به‌طور کوتاه در مورد وضعیت عراق با یکدیگر گفت‌وگو کردند. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز این موضوع را تأیید کرد.

مقام‌های ایرانی پیش از سفر به وین گفته بودند در مذاکرات هسته‌ای در مورد مسائل دیگر با مقام‌های کشورهای گروه ۱+۵ گفت‌وگو نخواهند کرد.

پیش از این جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا از احتمال همکاری نظامی مشترک آمریکا با رژیم ایران برای متوقف ساختن «داعش» سخن گفته بود.

جان کری گفته بود: «من هیچ گزینه‌ای را که برای عراق سازنده باشد، رد نمی‌کنم.»

«داعش» که یک گروه اسلامی سنی است، در روز سه‌شنبه (۲۰خرداد / ۱۰ژوئن)  شهر بزرگ موصل واقع در شمال عراق را تصرف کرد و در پی آن بخش‌های بزرگی از استان‌های نینوا، انبار و صلاح‌الدین تحت کنترل نیروهای داعش قرار گرفت. از آن زمان پیکارجویان این گروه به‌سوی بغداد حرکت کرده‌اند تا حکومت شیعه مرکزی را سرنگون کنند.

Share