Share

در پی انتشار خبرهایی مبنی بر گفت‌وگوی کوتاه مقام‌های ایرانی و آمریکایی درباره بحران عراق و احتمال همکاری نظامی این دو کشور برای مقابله با گروه «داعش»، برخی مسئولان حکومتی ایران مخالفت خود را با چنین سیاستی اعلام کردند.

به‌گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران گفت: «همکاری ایران و آمریکا هرگز اتفاق نخواهد افتاد و اصلا معنا ندارد.»

فیروزآبادی گروه «دولت اسلامی شام و عراق» (داعش) را «تخم دو‌زرده‌ای» خواند که هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا «در منطقه کاشته است».

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران همچنین تأکید کرد که جمهوری اسلامی «هرگز به عراق نیرو اعزام نمی‌کند» و عراقی‌ها خود می‌توانند مشکلاتشان را حل کنند.»

این در حالی است که هفته گذشته روزنامه آمریکایی «وال‌استریت جورنال» به‌نقل از «منابع امنیتی ایران» نوشته بود دست‌کم سه گردان از نیروهای «قدس»، واحد ویژه سپاه پاسداران، به‌منظور کمک به شهرهای بغداد، نجف و کربلا در برابر حمله پیکارجویان داعش، چهارشنبه (۲۱ خرداد / ۱۱ ژوئن) از طریق ارومیه و لرستان وارد خاک عراق شده‌اند.

بنا بر این گزارش، ایران حتی حاضر شده است نیروهای داوطلب خود در سوریه را به عراق اعزام کند.

از سوی دیگر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در مورد احتمال همکاری ایران و آمریکا در برابر داعش گفت: «ایران حاضر نیست در برابر آمریکا قرار بگیرد.»

محسن رضایی هم «داعش» را «طرح حساب‌شده‌ای» دانست که «سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا،‌ اسرائیل و برخی کشورهای منطقه طراحی کرده‌اند».

همچنین علی مطهری، نماینده مجلس نیز مذاکره ایران و آمریکا درباره عراق را نادرست خواند و گفت: «به نظر من گفت‌وگو و انجام مذاکره میان ایران و آمریکا درباره بحران عراق به صلاح نیست و نباید آمریکا را در این مقوله دخالت داد.»

مطهری گفت: «استقلال عراق با دخالت آمریکا به زیر سئوال می‌رود.»

روز دوشنبه امیرعبداللهیان، معاون وزیر امور خارجه ایران گفته بود: «ما هیچ مذاکره با آمریکا درباره حادثه اخیر در عراق نداشته‌ایم و نیازی به همکاری با آمریکا درباره این موضوع احساس نمی‌کنیم.»

وی درباره انتشار خبرهایی مبنی بر احتمال مذاکرات نمایندگان ایران و آمریکا در حاشیه مذاکرات وین گفت: «در مذاکرات وین ما تنها درباره موضوعات هسته‌ای گفت‌وگو می‌کنیم.»

هفته گذشته رویترز به نقل از یک مقام ارشد ایرانی، از پیشنهاد همکاری ایران به آمریکا در رویارویی با افراط گرایان منطقه خبر داد. رویترز نام منبع خود را فاش نکرد، اما نوشت که پیشنهاد ایران از سوی آمریکایی‌ها در دست بررسی است.

در پی انتشار این خبر حسن روحانی در نشست خبری با رسانه‌های داخلی و خارجی ضمن بیان این‌که «همه کشورها باید کمک کنند تا با داعش مقابله شود»، گفت: «هرگاه آمریکا علیه داعش اقدامی کرد، می‌شود درباره همکاری با این کشور فکر کرد.»

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در گفت‌وگویی با بخش خبری «یاهو» در مورد همکاری با ایران گفت: «من هیچ گزینه‌ای را که برای عراق سازنده باشد رد نمی‌کنم.»

وی افزود: «بگذارید پیش از آن‌که چیزی بگوییم، ببینیم ایران آماده چه اقدامی است. اما ما آماده هرگونه فرایند سازنده‌ای هستیم که خشونت را متوقف کند.»

در تازه‌ترین اظهارنظر مقام‌های آمریکایی، جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده گفت این کشور آماده است گفت‌و‌گوها با ایران درباره اوضاع عراق را در سطوح پایین‌تر از وزرای خارجه برگزار کند.

وی افزود: «ما انتظار نداریم که ادامه این‌گونه گفت‌وگوها در وین انجام شود، چون مذاکرات هفته جاری وین تنها روی مسأله هسته‌ای ایران متمرکز خواهد بود.»

داعش که یک گروه اسلامی سنی است، در روز سه‌شنبه (۲۰خرداد / ۱۰ژوئن)  شهر بزرگ موصل واقع در شمال عراق را تصرف کرد و در پی آن بخش‌های بزرگی از استان‌های نینوا، انبار و صلاح‌الدین تحت کنترل نیروهای داعش قرار گرفت. از آن زمان پیکارجویان این گروه به‌سوی بغداد حرکت کرده‌اند تا حکومت شیعه مرکزی را سرنگون کنند.

گفته می‌شود این نیروها اکنون در ۶۰ کیلومتری بغداد قرار دارند.

Share