Share

دادستان عمومی و انقلاب کرمان اعلام کرد که ۱۱ تن از فعالان سایبری شهر کرمان در دادگاهی از یک تا ۱۱ سال زندان محکوم شدند.

به‌گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا،  یدالله موحد، دادستان کرمان روز پنج‌شنبه ۲۹خردادماه این گروه از بازداشت‌شدگان و محکومان را از فعالان سایبری و فیس‌بوکی نامید که به‌گفته وی «در راستای طراحی سایت‌ها، وب‌سایت‌ها و تولید محتوا برای رسانه‌های معاند نظام»، اقدام می‌کردند.

یدالله موحد گفت: «این افراد به‌صورت مرموز و با پوشش‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی با شبکه‌های ماهواره‌ای جمله بی‌بی‌سی فارسی در ارتباط بودند و اطلاعاتی را در اختیار رسانه‌های معاند قرار می‌دادند که توسط اطلاعات سپاه پاسداران در کرمان شناسایی شدند.»

پیش از این در دی‌ماه سال گذشته نیز علی توکلی، رئیس کل دادگستری استان کرمان اعلام کرده بود که فعالان سایبری دستگیرشده در کرمان با «ضدانقلاب در خارج و بی‌بی‌سی فارسی» در ارتباط بودند. این در حالی است که شبکه بی‌بی‌سی فارسی همواره گفته است همکاری در ایران ندارد.

سازمان اطلاعات سپاه پاسداران کرمان این فعالان سایبری را روز ۱۳آذرماه ۱۳۹۲ دستگیر کرد. دادستان کرمان بدون آن‌که نامی از متهمان ببرد گفت که این ۱۱زندانی مربوط به پرونده «پات شرق گواشیر» بوده‌اند.

شرکت «پات شرق گواشیر» مالک وب‌سایت «نارنجی» است که هفت نفر از کارکنان  آن درآذر ماه ۱۳۹۲دستگیر شدند. نسیم نیک‌مهر٬ ملیحه نخعی٬ سارا سجادپور، عباس واحدی٬ علی‌اصغر هنرمند٬ علی‌رضا وزیری و محمدحسین موسی‌زاده دست‌اندرکاران بازداشت‌شده این سایت هستند.

وب‌سایت «نارنجی» در زمینه فن‌آوری اینترنتی فعالیت می‌کرد و توسط گروهی از بلاگرهای حوزه فن‌آوری در شهر کرمان راه‌اندازی شد. این وب‌سایت از پرطرفدارترین سایت‌های حوزه فن‌آوری در ایران به‌شمار می‌رفت و دو بار به عنوان بهترین سایت و وبلاگ شناخته شد.

بار نخست در سال ۱۳۸۹در سومین جشنواره آنلاین وب‌سایت‌های ایران و بار دوم در سال ۱۳۹۱که جایزه بهترین وبلاگ فارسی را از شبکه «دویچه‌وله» در آلمان گرفت. یدالله موحد گفت: «چهار نفر از متهمان این پرونده در حوزه مدیریتی کار می‌کردند و محوریت کار با آن‌ها بوده است و هفت نفر دیگر نیز تحت تأثیر القائات این افراد کار می‌کرده‌اند.»

وی از «اقرار» متهمان به اتهامات خود خبر داد و افزود: «حکم صادره برای این افراد قطعی نیست و در حالی که تعدادی از متهمان اصلی در زندان هستند، حکم پنج نفر از آنها معلق شده است.»

محکومیت دو متهم به جاسوسی

دادستان عمومی و انقلاب کرمان در بخش دیگری از سخنان به پرونده دیگری اشاره کرد و گفت یک فرد در پیوند با «ام ای سیکس»، سازمان اطلاعات مخفی بریتانیا، دستگیر شده که به‌گفته وی «مشاوره و همکاری‌هایی را در جهت اثربخشی تحریم‌ها» علیه ایران ارایه می‌کرده است.

وی افزود این فرد به ۱۰سال زندان محکوم شده که با تجدیدنظرخواهی متهم، پرونده در دادگاه تجدید نظر مطرح شده و در حال اتخاذ تصمیم قطعی است.

یدالله موحد همچنین گفت در پرونده دیگری فردی که با سفارت اسرائیل در تایلند و ترکیه ارتباط برقرار کرده و اطلاعاتی را در اختیار آن‌ها قرار داده بود، محاکمه شد و پنج سال زندان نیز برای وی تعیین شده است.

Share