Share

هزاران ماهی در رودخانه «نهراب» زابل، رودخانه منشعب از شاخه اصلی رودخانه هیرمند، و میلیون‌ها بچه‌ماهی در رودخانه هیرمند تلف شدند.

مرگ هزاران ماهی در رودخانه «نهراب»

مرگ هزاران ماهی در رودخانه «نهراب»

به‌گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، مرگ هزاران ماهی در رودخانه «نهراب» در روز چهارشنبه ۲۸خردادماه (۱۸ژوئن) رخ داده است.

خسرو افسری، مدیرکل محیط زیست استان سیستان و بلوچستان در این‌باره گفت: «ورود آب به زمین‌های کشاورزی موجب افت آب رودخانه شده و در نهایت گرمای شدید هوا سبب تلف شدن ماهی‌ها شده است.»

وی همچنین «کم شدن آب در منطقه و رسوبات زیاد آب» را یکی از دلایل احتمالی مرگ هزاران ماهی و بچه‌ماهی دانست.

وب‌سایت محلی «زهک آنلاین» نیز در گزارشی با انتشار تصاویری از مرگ میلیون‌ها بچه‌ماهی در رودخانه اصلی هیرمند نوشت: «بی‌تدبیری و بی‌مسئولیتی مسئولان مربوطه باعث شده است که در موقع نامناسب آب رودخانه بسته شود و با توجه به تعداد زیاد بچه‌ماهی‌ها و حجم کم آب و همچنین گرمای شدید هوا باعث شود که چنین اتفاقی رخ دهد.»

ایلنا در گزارش خود از احتمال مرگ ماهی‌ها به دلیل رهاسازی فاضلاب بخشی از شهر «زهک» به رودخانه هیرمند نوشت و افزود: «فاضلاب شهری زهک چند سالی است محیط زیست و زندگی انسانی را آلوده می‌کند.»

مرگ میلیون‌ها بچه‌ماهی در رودخانه اصلی هیرمند ـ عکس از «زهک آنلاین»

مرگ میلیون‌ها بچه‌ماهی در رودخانه اصلی هیرمند ـ عکس از «زهک آنلاین»

بنا به این گزارش این رودخانه که منبع تأمین آب شرب و کشاورزی سیستان و زاهدان نیز هست. به‌جز محیط زیست، بیش از یک میلیون نفر انسان نیز به آن وابستگی اقتصادی و حیاتی دارند.

با این حال مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان رهاسازی فاضلاب را دلیل مرگ ماهی‌ها ندانست و گفت: «این مقدار کم فاضلاب با توجه به حجم آب زیادی که در جریان رودخانه است، نمی‌تواند عامل مرگ ماهی‌ها باشد»

وی میزان ورود فاضلاب به رودخانه هیرمند را اعلام نکرد، اما اهالی منطقه از اضافه شدن فاضلاب به رودخانه سخن می‌گویند.

سوم اردیبهشت‌ماه سال جاری نیز اعلام شد که بیش از ۳۰ تن ماهی در سد فشافویه استان تهران تلف شدند.

روز چهارشنبه گزارش نهایی دلایل مرگ دو میلیون ماهی در سد فشافویه، در مجلس ایران خوانده شد. بر اساس این گزارش «کمبود اکسیژن، حجم بالای ماهی‌ها، پایین آمدن آب سد به علت کاهش بارندگی؛ رشد جلبک‌ها و ورود فاضلاب شهرک واوان به سد در مجموع باعث مرگ ماهی‌های سد فشافویه شده است.»

Share