Share

در همایش هفته قوه قضائیه شنبه  ۳۱ خرداد، بسیاری از چهره‌های قدرتمند جمهوری اسلامی حضور یافتند و رؤسای سه قوه از نظارت بر کانون وکلا تا انتقاد از اتهام‌زنی سخنرانی کردند.

21june,rouhani.4

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران در این همایش عنوان کرد که جناح‌ها و گروه‌های سیاسی حق سخن گفتن و نقد دارند، اما نمی‌توانند حکم صادر کنند.

او در این همایش که با حضور رؤسای سه قوه برگزار می‌شد، افزود: «اینکه هر کسی در گوشه‌ای بنشیند و فکر کند می‌تواند حکم صادر کند، اشتباه است. حکم قضایی یک جا صادر می‌شود و آن هم در دادگستری و دادگاه عادلانه و صالحه است.»

رئیس دولت موسوم به اعتدال ادامه داد که دولت و مجلس می‌توانند جناحی باشند و گاهی یک جناح در انتخابات پیروز شود و مسئولیت دولت یا مجلس را بر عهده بگیرد، ولی تنها جایی که نمی‌تواند جناحی باشد و باید همیشه فراجناحی باشد، قوه قضائیه است.

روحانی با اشاره به اصل برائت گفت: «چطور می‌شود که در برخی از موارد این اصل تضعیف می‌شود و بیل به کمر آن می‌خورد؟ هیچ‌کس حق ندارد برای فرد، گروه یا حزب دیگری حکمی صادر کند. افراد می‌توانند حرف بزنند اما حکم را فقط باید محکمه صالحه صادر کند؛ آن هم در چارچوب قانون.»

روحانی در این جلسه از لزوم اجتهاد پویا در قوه‌ قضائیه سخن گفت و همچنین تأکید کرد که باید استفاده از هیأت منصفه را در دادگاه‌ها توسعه داد.

همچنین روحانی با اشاره به اینکه «وکیل خوب، بهترین یار دادگاه و دستگاه قضائی است»، تأکید کرد: «باید قدردان وکلای شریف دادگستری باشیم که در کنار قضات شریف فعالیت می‌کنند و کمک‌کار هستند.»

خاطره روحانی از استعفای بهشتی

روحانی در این همایش با اشاره به سابقه آشنایی‌ با سید محمد بهشتی، نخستین رئیس قوه قضائیه ایران، از سال ۱۳۴۰ به ذکر خاطره‌ای از تصمیم او درباره استعفا پرداخت.

21june,rouhani.beheshti

حسن روحانی در سمت راست تصویر، نفر دوم در ردیف دوم در کنار آیت‌الله محمد بهشتی

رئیس دولت یازدهم گفته چهارشنبه پیش از کشته‌شدن بهشتی در تیرماه ۱۳۶۰ بهشتی به او گفته مدتی قبل به ملاقات آیت‌الله خمینی رفته بود و قصد داشته از رهبر وقت ایران اجازه استعفا از سمت قضائی را بگیرد. روحانی به نقل از بهشتی اضافه کرد که او در تلاش بوده که تصمیم خود را به خمینی انتقال دهد ولی در مقدمه بحث، گویی آیت‌الله احساس می‌کند که بهشتی می‌خواهد چه چیزی را بیان کند. همزمان در بیرون از خانه آیت‌الله خمینی تعدادی از مردم تجمع کرده بودند و می‌گفتند درود بر خمینی.

در این حال آیت‌الله خمینی خطاب به بهشتی گفته که اگر همه این مردم به جای درود، بگویند مرگ بر فلانی، برای من تفاوتی ندارد. روحانی گفته در نتیجه این گفت‌وگو بهشتی از استعفا انصراف می‌دهد و تصمیم می‌گیرد که تصمیمش را بیان نکند.

در اوایل انقلاب محمد بهشتی به خاطر انتصاب اسد‌الله لاجوردی به ریاست دادستانی کل انقلاب در زندان اوین و پاکسازی غیراسلام‌گراها به تندروی متهم شده بود. انتقادات دیگری نیز توسط حامیان دولت بنی‌صدر و طرفداران سازمان مجاهدین علیه او مطرح بود.

انتقاد روحانی از اتهام‌زنی و درشت‌گویی

پس از این رئیس دولت اعتدال با اشاره به اتهام‌زنی‌های گسترده به بهشتی ادامه داد: «بعد از گذشت سالیان دراز، بداخلاقانی هستند که فکر می‌کنند راه پیشرفت آنها، بد حرف زدن، مسائل را واژگونه مطرح کردن و به اتهام و درشت‌گویی افتخار کردن است.»

او افزود که افراطی‌گری و خشونت به عنوان بالاترین خطر برای اخلاق، مدیریت صحیح، دستیابی به اهداف، امنیت و ثبات بوده است.

روحانی یادآور شد: «تنها انتخاباتی که مستقیماً در کشور تمام مردم می‌توانند و وظیفه دارند پای صندوق‌های رأی بیایند و طبق برنامه به کاندیداها رأی بدهند، انتخاب رئیس قوه مجریه است و هر سه قوه به رأی مردم تمکین می‌کنند و خواهند کرد.»

او در حالی این سخنان را بیان کرد که دیروز صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه در دومین واکنش رسانه‌ای خود نسبت به سخنان رئیس دولت یازدهم، در برنامه‌ای تلویزیونی گفته بود: «با این شعار که به زور نمی‌توان مردم را به بهشت برد، نمی‌توان باعث شد که دستگاه‌ها از زیر بار مسئولیت مبارزه با فساد شانه خالی کنند. دولت و حاکمیت موظف به برخورد با مظاهر فساد در جامعه هستند.»

حسن روحانی، رئیس دولت یازدهم، در روز سوم خردادماه گفته بود: «بگذاریم مردم خود راه بهشت را انتخاب کنند، به زور شلاق نمی‌شود مردم را به بهشت برد.» این سخنان با واکنش تند رسانه‌های محافظه‌کار، امام جمعه‌های تهران و مشهد، احمد خاتمی و احمد علم‌الهدی و برخی مراجع دینی روبه‌رو شد.

صادق لاریجانی: وکالت باید زیر نظارت قوه‌ قضائیه باشد

امروز نیز به دنبال صحبت‌های رئیس‌جمهوری ایران، صادق آملی لاریجانی سخنان را آغاز کرد: «میهمانان امروز جا را برای میزبان تنگ کردند، رئیس جمهور، رئیس مجلس و وزیر دادگستری بیش از وقتی که داشتند صحبت کردند. البته این را برای مزاح عرض کردم.»

صادق لاریجانی نیز در این همایش با انتقاد از وضعیت حاکم بر دانشکده‌های حقوق و حتی دانشکده حقوقی قوه قضائیه گفت که در گذشته از استادانی استفاده می‌کردیم که مبانی دینی را قبول نداشتند.

او تأکید کرد که در اصول قانون اساسی تاکید موکدی بر نظام حقوقی شرعی دارد و شورای نگهبان هم مصوبات مجلس را براساس اصول دینی مورد بررسی قرار می‌دهد.

رئیس قوه مجریه، همچنین درباره استقلال کانون وکلا و لایحه جامع وکالت عنوان کرد: «در این لایحه سعی شده تا استقلال کانون وکلا از بین نرود، ولی سعی شده تا بین استقلال و نظارت جمع شود. باید بگویم اینکه وکالت از نظر قوه قضائیه بیرون شود، درست نیست، ولی باید سعی شود تا این نظارت بر استقلال آنها تاثیر نگذارد.»

او در خصوص انتقادات وکلا به این لایحه افزود: «برخی از وکلا گفته‌اند که این لایحه، یک لایحه قضایی نیست چرا که وکالت امری قضایی نیست. اگر وکالت امری قضایی نباشد پس چیست؟ در این صورت آیین دادرسی هم قضایی نیست.»

رئیس دستگاه قضایی با دفاع از حفظ استقلال دستگاه قضایی اضافه کرد که در دولت قبل بحث‌هایی صورت گرفت و ما در مقابل آن دخالت‌های ایستادگی کردیم و پاسخ‌های متقنی نیز به اظهارات آنها داده شد.

در این مراسم علاوه بر رئیس‌جمهوری، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، آملی لاریجانی، رئیس دستگاه قضایی و احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و گلپایگانی رئیس دفتر آیت‌الله علی خامنه‌ای حضور داشتند.

 

Share