Share

حضور تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی و بازی این تیم با آرژانتین، یکی از مدعیان قهرمانی با بازیکنانی چون لیونل مسی و آنخل دی ماریا، ایران و اخبار سیاسی مربوط به این کشور را بار دیگر به مرکز توجه رسانه‌های جهانی کشانده است؛ اما این بار از زاویه‌ای متفاوت.

IRAN team

کی‌روش، سرمربی ایران در حال صحبت با اعضای تیم

«کودتای روابط عمومی» در ایران؟

برای نمونه، روزنامه انگلیسی‌زبان «تلگراف» در گزارش خود درباره حضور تیم فوتبال ایران در جام جهانی، از «کودتای روابط عمومی در این ملت مرموز و مخفی» سخن گفته است. تلگراف با اشاره به عکس حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران در لباس ورزشی و حین تماشای مسابقه فوتبال گفته است که این استراتژی روابط عمومی همراه با سیاست آغوش باز دولت جدید در صدد است تا با بهره‌گیری از فرصت حضور تیم ملی در برزیل، تصویری دیگر از ایران ارائه دهد.

این گزارش همچنین به فضای بسیار آرام و آسوده اردوگاه تیم ایران در برزیل اشاره می‌کند که مملو از شادی، خنده و رفتار گشوده نسبت به خبرنگاران ایرانی و خارجی است. جالب آنکه رسانه‌های انگلیسی‌‌زبان همگی در گزارش‌های خود راجع به تیم ایران، از واژه «team melli»، یعنی صورت انگلیسی‌شده واژه «تیم ملی» استفاده می‌کنند.

کی‌روش: از ایران خواهم رفت!

بازی ایران با آرژانتین در حالی برگزار خواهد شد که خبر ترک تیم ملی از سوی سرمربی پس از بازی‌های جام‌ جهانی، بازیکنان را در شوک فرو برده است. اگرچه گمانه‌زنی‌هایی برای ترک ایران از سوی کی‌روش منتشر شده بود، اما وی در مصاحبه با روزنامه «پابلیکو» چاپ پرتغال از تصمیم قطعی خود برای خداحافظی با ایران سخن گفت. وی افزوده بود: «تیم ایران از پشتیبانی دولت برخوردار نیست. و به نظرم واضح است که آنها، به خاطر کمبود منابع مالی، دیگر واقعاً هیچ علاقه‌ای به حفظ روند کاری که در مورد تیم ملی صورت گرفته است، ندارند.»

«واشنگتن‌پست» با اشاره به این مصاحبه کی‌روش در گزارش خود، وی را بزرگترین نام حاضر در اردوی تیم ملی می‌داند. این مربی که سابقه کار در منچستریونایتد و رئال مادرید را در کارنامه خود دارد، پس از هدایت آفریقای جنونی (۲۰۰۲) و پرتغال (۲۰۰۶) در جام جهانی، به سراغ ایران آمد و توانست تا این تیم را به عنوان سرگروه به جام جهانی برساند. اما حالا نبود بودجه کافی برای فوتبال، تحریم‌ها و بازی نکردن تیم‌های خارجی سطح اول با ایران در مسابقات دوستانه، مشکلات مربوط به اردوی تیم ملی و حتی شایعات مبنی بر تأمین لباس، همه و همه کی‌روش را عصبانی کرده است. شاید همین مشکلات باعث شده که تیم ایران، بر اساس گزارش واشنگتن‌پست، بدترین و ضعیف‌ترین تیم حاضر در این دوره از جام جهانی تلقی شود.

مسی: به ایران حمله کنید!

لیونل مسی که در کنفرانس خبری پس از بازی با بوسنی هرزگوین، به شدت از تاکتیک‌های دفاعی مربی تیم آرژانتین انتقاد کرده بود، روز گذشته در آستانه بازی با ایران از هم‌تیمی‌های خود خواست تا همه در برابر ایران یک بازی هجومی به نمایش بگذارند. مسی گفته است که آرژانتین باید در برابر ایران خود را اثبات کند. او گفته بود که هر چه تعداد نیروهای تهاجمی بیشتر باشد، راحت‌تر می‌تواند کار کند و گل بزند.

FBL-WC-2014-ARG-TRAINING

صحنه‌ای از تمرین تیم ملی آرژانتین

ایران همچون بازی گذشته با تاکتیکی بسیار دفاعی به این مسابقه قدم می‌گذارد. اما آرژانتین که بازی پیش را با پنج مدافع و یک فوروارد آغاز کرده بود، این بار بازی خود را با چهار نیروی تهاجمی آغاز خواهد کرد. کارشناس روزنامه تلگراف با اتکا به همین داده‌ها نتیجه را ۴-۰ به نفع آرژانتین پیش‌بینی کرده است.

درخواست یک‌ دقیقه سکوت برای قربانیان آمیا

شبکه خبری آمریکایی «سی ان ان» نیز در گزارشی با عنوان «آرژانتین و ایران؛ زمانی برای به یادآوردن؟» به موضوع بمب‌گذاری سال ۱۹۹۴ در مرکز همیاری یهودیان (آمیا) در آرژانتین می‌پردازد. دولت ایران همواره بزرگترین مظنون این واقعه معرفی شده است که به کشته‌ شدن ۸۵ نفر و زخمی‌ شدن بیش از ۳۰۰ شهروند یهودی‌تبار آرژانتین انجامید.

در این پرونده که به طولانی‌ترین پرونده تاریخ قضائی آرژانتین بدل شد، بیش از ۱۲۰۰ شاهد احضار شده‌اند و دولت آرژانتین در طی آن تا کنون سه بار جمهوری اسلامی ایران را به عاملیت در این انفجار محکوم کرده است. علاوه بر درخواست صدور حکم جلب بین‌المللی هاشمی رفسنجانی و علی اکبر ولایتی، پای حسن روحانی، رئیس‌ جمهوری کنونی نیز در گزارش‌های منتشرشده پس از پیروزی وی در سال ۱۳۹۲ به این پرونده باز شده است.

اکنون که برای نخستین بار، تیم‌های ملی این دو کشور به مصاف یکدیگر می‌روند، سی‌ ان‌ ان از نامه‌ای خبر می‌دهد که اجتماع یهودیان آمریکای لاتین به سپ بلاتر، رئیس فیفا، ارسال کرده است.

یهودیان آمریکای لاتین در این نامه از بلاتر خواسته اند تا «در ابتدای مسابقه، به احترام قربانیان و در گرامیداشت بیستمین سالگرد بمب‌گذاری آمیا و نیز به دلیل سال‌ها فرار عاملان آن از مجازات، یک دقیقه سکوت صورت بگیرد».

عملی‌ شدن این پیشنهاد بسیار بعید به نظر می‌رسد، آن هم با توجه به اینکه فدراسیون فوتبال آرژانتین هیچ درخواست رسمی‌ای برای برگزاری یک‌ دقیقه سکوت به فیفا ارائه نداده است. با این حال، به گزارش سی ان ان، جامعه یهودیان آرژانتینی می‌خواهند با فعالیت در حواشی بازی، همچون جشن‌های طرفداران پیش و پس از بازی، درخواست خود را برای معرفی عاملان بمب‌گذاری به نمایش بگذارند.

Share