Share

دوران هشت ساله ریاست علیرضا رهایی، رئیس دانشگاه امیرکبیر تهران (پلی‌تکنیک سابق) به پایان رسید.

amirkabir

به گزارش روزنامه «اعتماد»، علیرضا رهایی، هشت‌ سال رئیس دانشگاه امیرکبیر تهران بود و ریاست وی در حالی پایان یافت که احمد معتمدی با حکم رضا فرجی‌دانا وزیر علوم در دولت یازدهم، به عنوان سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر معرفی شده است.

معتمدی عضو هیات علمی و استاد دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. وی از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بود و هم‌اکنون مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در امور علمی و پژوهشی و عضو شورای راهبری این وزارت است.

تصدی معاونت پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ریاست سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، دبیری شورای پژوهش‌های علمی کشور و مدیریت کمیته خودکفایی مخابرات از دیگر سوابق اجرایی وی است.

وزیر علوم، همچنین در نامه‌ای جداگانه از خدمات رهایی قدردانی کرده است.

احمد معتمدی

احمد معتمدی

بر اساس این گزارش، در پی تغییر روسای سه دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه تهران و صنعتی اصفهان، تغییر رئیس دانشگاه امیرکبیر نیز از جمله تغییراتی به شمار می‌رود که مورد نظر بیش از ۱۱۰۰ تن از دانشجویان و استادان این دانشگاه بوده است.

رهایی طی هشت‌ سال فعالیت در دانشگاه امیرکبیر مدافعان و مخالفان خاص خود را داشت.

منتقدان رهایی، افزایش شمار احکام انضباطی در دانشگاه امیرکبیر طی چند سال اخیر را یکی از نقاط ضعف مدیریت او در این دانشگاه می‌دانند. به گفته دانشجویان در زمان مدیریت او در دانشگاه امیرکبیر بیش از ۱۵۰ ترم تعلیق دانشجویی صورت گرفته است.

دانشگاه امیرکبیر طی هشت سال اخیر، همواره پای ثابت گردهمایی‌های دانشجویی بوده است. یکی دیگر از انتقاداتی که در متن بیانیه‌های دانشجویی نسبت به مدیریت رهایی در این دانشگاه مطرح می‌شود، اجازه ورود نیروهای خودسر به محیط دانشگاه از سوی او برای کنترل فضای دانشگاه بوده است.

آبان سال گذشته بیش از ۱۱۰۰ دانشجوی دانشگاه امیرکبیر در نامه‌ای به وزیر علوم خواهان برکناری رهایی از ریاست این دانشگاه شدند. آنان در این نامه از «هجوم» چندباره «نیروهای خودسر به دانشگاه و هتک‌ حرمت به ساحت این نهاد» گله کردند.

اعتماد نوشته است: «با وجود این، فرجی‌دانا در مقابل حجم درخواست دانشگاهیان برای از بین بردن هرگونه حاشیه و انتقادات همیشگی مخالفان ترجیح داد تا پایان حکم ریاست رهایی صبر و رئیس جدید این دانشگاه را با نظرخواهی از استادان باسابقه این دانشگاه انتخاب کند.»

حکم روسای دانشگاه‌ها در دوره‌های چهار ساله، از سوی وزیر علوم امضا می‌شود.

کارنامه رئیس دانشگاه امیرکبیر

رهایی همزمان با روی کار آمدن دولت محمود احمدی‌نژاد به عنوان رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر منصوب شد.

علیرضا رهایی

علیرضا رهایی

وی از استادان دانشکده عمران و محیط زیست دانشگاه صنعتی امیرکبیر و از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری گذشته بود.

این عضو جامعه دانشگاهی در حالی ریاست نخستین و یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌های صنعتی کشور را از آغاز دولت نهم برعهده گرفت که اکثر استادان این دانشگاه مخالف ریاست او بودند. وی همچنین هشتمین سال مدیریت خود را در حالی پشت سر گذاشت که حکم انفصال از خدمت او از سوی دیوان عدالت اداری صادر شده بود.

رهایی در مردادماه سال ۱۳۹۲ توسط دیوان عدالت اداری به جرم جلوگیری از ارائه مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یکی از دانشجویان و ممانعت از ثبت‌نام وی در مقطع دکترا به دو سال انفصال موقت از خدمات دولتی و جبران خسارت محکوم شده بود.

تعطیلی انجمن اسلامی دانشگاه و تخریب دفتر آن، شکایت از دانشجویان دانشگاه و پیگیری پرونده‌های آنها برای اخذ حکم قضائی، جلوگیری از ورود شماری از دانشجویان به دانشگاه، فعال کردن و محوریت کمیته انضباطی و حراست دانشگاه، محدودیت فعالیت شوراهای صنفی دانشجویی، تعطیلی کانون‌های فرهنگی و نشریات دانشجویی، گزینش و برخورد با استادان مخالف مشی سیاسی خود، ازجمله اقدامات رهایی در دانشگاه پلی‌تکنیک بود.

وزارت علوم برای انتخاب روسای جدید دانشگاه‌های کشور، نوعی شیوه مشورتی را در پی گرفته است و بر این اساس، تاکنون روسای دانشگاه‌هایی چون دانشگاه تهران، صنعتی اصفهان و علامه طباطبایی انتخاب شده‌اند.

علاوه بر این، کمیته‌ای هفت نفره در دانشگاه صنعتی شریف برای انتخاب رئیس این دانشگاه‌ در حال فعالیت است. این شورا تاکنون بر سر گزینه‌های همچون مسعود تجریشی معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف، قاسم میرعمادی معاون سابق آموزشی دانشگاه، مسعود نیلی مشاور اقتصادی رئیس‌ جمهوری، علی مقداری معاون آموزشی سابق دانشگاه و محمود فتوحی رئیس دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی برای معرفی به وزیر علوم باهم به توافق رسیده‌اند.

Share