Share

عباس عراقچی، عضو بلندپایه هیأت مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران اعلام کرد که دو قسط ششم و هفتم از اموال مسئوئشده ایران بر اساس توافق ژنو قرار است از طریق طلب‌های ایران در هند پرداخت شود.

عباس عراقچی، عضو بلندپایه هیأت مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران

عباس عراقچی، عضو بلندپایه هیأت مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران

عراقچی گفت: «کارهای مربوط به واریز ۵ قسط اول از توافق ژنو در مورد ۴/۲ میلیارد دلار ایران به پایان رسیده و اقساط ششم و هفتم از این توافق نیز قرار است از طریق طلب‌های ایران در هند پرداخت شود.»

به‌گفته وی اقدامات مربوط به این دریافت این قسط‌ها از طریق هند در حال انجام است و به‌زودی مبلغ مذکور واریز خواهد شد.

بر اساس توافق ایران و کشورهای گروه ۱+۵، شامل آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان، در نوامبر سال گذشته با عنوان برنامه اقدام مشترک ، قرار شد ۴/۲ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدودشده ایران در هشت قسط پرداخت شود.

قسط اول دارایی‌های ایران که ۵۵۰ میلیون دلار بود سوم فوریه در بانک مرکزی ژاپن از طریق نشنال بانک سوئیس به فرانک سوئیس تبدیل و به حساب بانک مرکزی ایران واریز گردید.

قسط دوم نیز به مبلغ ۴۵۰ میلیون دلار به ین ژاپن در سوم مارس سال جاری میلادی در اختیار بانک مرکزی ایران قرار گرفت.

بانک مرکزی در ابتدای سال جاری نیز اعلام کرد که از سه قسط دارایی‌های ایران یک قسط به بانک سوئیسی و دو قسط به بانک مسقط منتقل شده است. قسط چهارم و پنجم به ترتیب به میزان ۵۵۰ و ۴۵۰ میلیون دلار، در ۹ ماه مه، به حساب بانک مرکزی واریز شد.

بدین ترتیب تاکنون دو میلیارد و ۵۵۰ میلیون دلار از ۴/۲ میلیارد دلار دارایی مسدودشده ایران به حساب بانک مرکزی واریز شده است.

Share