Share

گروهی از نمایندگان مجلس قصد دارند وزیر نیرو را به دلیل بحران مدیریت آب و خشک شدن تالاب‌های کشور استیضاح کرده و چنان‌چه جواب‌‌هایش قانع کننده نباشد او را از وزارت عزل کنند.

Wetland_Lake_Iran_water crisis

بسیاری از تالاب‌‌های ایران خشک شده‌اند

نماینده مردم ارومیه از امضای نامه استیضاح حمید چیت چیان، وزیر نیرو، خبر داده است.

به گفته نادر قاضی پور، اکنون وظیفه هیأت رئیسه مجلس اعلام وصول نامه استضیاح وزیر است.

به گزارش خبرگزاری «خانه ملت»، این نماینده مجلس روز چهارشنبه ۴ تیرماه در نشست علنی مجلس اعلام کرد: «نمایندگان بسیاری از شهرهای کشور نامه استیضاح وزیر نیرو را به دلیل مشکلات موجود در زمینه آبرسانی و عدم رسیدگی کافی به موضوع خشکسالی تالاب ها و رودخانه‌ها امضاء کرده‌‌اند.»

قاضی پور تاکید کرد وزیر نیرو باید در زمینه مشکلات کمبود آب شرب، آب کشاورزی و مسائل دیگری مانند مهار آب رودخانه‌ها و خشکسالی دریاچه‌ها و تالاب‌ها جواب قانع‌کننده‌ای به مجلس بدهد و در صورتی که تا ده روز نتواند نمایندگان را قانع کند، از وزارت نیرو عزل خواهد شد.

«دستگاه‌های دولتی مسئول تخریب تالاب‌ها»

در حالی که بحث بر سر استیضاح وزیر نیرو به دلیل بحران مدیریت منابع آبی بالا گرفته است، گروه دیگری از نمایندگان مجلس از طرح برخورد با دستگاه‌های دولتی که مسئول تخریب تالاب‌ها هستند خبر داده‌اند.

Drought-Water Crisis-Iran-Isfahan

نمایندگان مجلس، وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست را به دلیل کم‌کاری مسئول خشک شدن تالاب‌ها و رودخانه‌‌ها می‌دانند

حبیب برومند داشقاپو، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اعلام این طرح به خبرگزاری کار ایران، ایلنا، گفت  با متخلفان و تخریب‌کنندگان تالاب‌ها از جمله ارگان‌های دولتی که مسئول تخریب تالاب‌ها یا تخلیه پسماندهای خود در آن هستند، برخورد قانونی می شود.

ناصر صالحی نسب، نماینده مردم دشت آزادگان، نیز از عدم برنامه‌ریزی وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست برای حفظ تالاب هورالعظیم در استان خوزستان انتقاد کرد.

به گفته این نماینده مجلس به دلیل عدم برنامه‌ریزی این دستگاه‌‌های دولتی، در حال حاضر چهار پنجم تالاب هورالعظیم در استان خوزستان بعنوان بزرگترین تالاب داخلی ایران تغییر کاربری داده و در حال نابودی است.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح کرد ریختن آلاینده های نفتی نیز در وخامت این تالاب تاثیر گذاشته ضمن این که به دلیل احداث جاده و توسعه زمین‌های کشاورزی، این تالاب آسیب فراوان دیده است.

او با اشاره به کم‌کاری سازمان حفاظت محیط زیست گفت: «سازمان حفاظت محیط زیست باید جلوی هدر رفتن این سرمایه های ملی را بگیرد. اما تا کنون در مورد این تالاب کم کاری کرده و به دلیل سکوت، عدم نظارت و تامین حقآبه از سوی این سازمان موجبات تخریب آن  فراهم شده است.»

تالاب هورالعظیم بین ایران و عراق مشترک است و یکی از غنی‌ترین و پرتنوع ترین تالاب‌های منطقه از نظر زیستی به شمار می‌آید. اما هم اکنون مساحت این تالاب از ۱۵۰ هزار هکتار به ۳۰ هزار هکتار کاهش یافته است.

Share