Share

مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری ایران، درباره اینکه چرا زنان اجازه حضور در ورزشگاه‌ها را ندارند، گفت: «باید ببینیم ضوابط شرعی ما تا چه اندازه اجازه حضور به زنان در ورزشگاه‌ها را می‌دهد؟»

Pourmohammadi

مصطفی پورمحمدی در حاشیه‌ اولین نشست نقش رهبران دینی در پیشگیری از خشونت علیه کودکان در مرکز مطالعات وزارت امور خارجه (سوم تیرماه سال جاری)، در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا بستر فرهنگی مناسب برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها فراهم هست یا خیر، گفت: «اولاً ما یک تقید ارزشی و دینی داریم و روی آن هم حساس هستیم و خوشبختانه حس عمومی جامعه نیز کاملا مثبت است، یعنی انتظار جامعه این است که ما به عنوان یک نظام دینی قواعد دینی را رعایت کنیم و قوانین ما هم برگرفته از ضوابط دینی است.»

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه باید ببینیم ضوابط شرعی ما تا چه اندازه اجازه حضور به زنان در ورزشگاه‌ها می‌دهد، درباره اعتراض زنان ایرانی به راه دادن هواداران تیم میهمان در بازی تیم ملی والیبال ایران و ایتالیا به ورزشگاه گفت: «آنها از نظر دینی مشکل ندارند و برای ورزش هم مشکلی ندارند. ما چرا برای آنها محدودیت ایجاد کنیم؟ به هر حال آنها به ضوابطی پایبند نیستند و ما پایبندیم. لذا وقتی برای آنها مانعی ندارد چرا ما مانع شویم؟»

پورمحمدی در ادامه گفت: «در برخی محیط‌های ورزشی شرایطی وجود دارد که می‌شود بانوان هم بیایند. به هر حال تا آنجا که عارضه‌ فرهنگی و دینی نداشته باشد استقبال می‌کنیم و آماده هم هستیم که هر کس بحث، نظر، فتوا و تحلیل دیگری دارد با روی گشاده استقبال می‌کنیم یعنی این فضا فضای بسته‌ای نیست که کسی حرف نزند و نظر ندهد.»

وزیر دادگستری ایران در حالی به طور ضمنی با حضور زنان تماشاگر در ورزشگاه‌ها مخالفت کرده که شهیندخت مولاوردی، معاون ریاست‌جمهوری در امور زنان نسبت به برخوردهای اخیری که منجر به عدم حضور زنان در سالن  مسابقات والیبال شده معترض است و حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران نیز خواهان رسیدگی به این موضوع شده است.

مولاوردی، معاون رییس‌جمهوری در امور زنان پیش‌تر گفته بود: «اعتراض خود را در هیأت دولت هم مطرح کردم و آقای رئیس‌جمهوری در این‌باره توضیح خواستند و من به آقای روحانی توضیح دادم که قبلا این ممنوعیت برای حضور زنان در ورزشگاه و تماشای مسابقه والیبال وجود نداشته و این زیبنده دولت تدبیر و امید نیست که این ممنوعیت‌ها و محدودیت‌ها با نام این دولت گره بخورد و برخلاف برنامه‌ها و هدف دولت است که به‌دنبال افزایش سرمایه ‌اجتماعی و جلب رضایت عمومی جوانان است.»

سخنان مولاوردی در شرایطی بیان شده که سارا قاسم‌پور، دبیر کارگروه دختران معاونت زنان و خانواده ریاست‌جمهوری گفته است: «قفل حضور در ورزشگاه‌ها در دست نیروی انتظامی است.»

در چنین شرایطی آری گراسا، رئیس فدراسیون جهانی والیبال با واکنش نسبت به این مسأله اعلام کرده که اعضای شورای لیگ جهانی والیبال در نشست خود در ماه میلادی آینده درباره این موضوع رایزنی خواهند کرد.

روز ۳۰ خرداد ۱۳۹۳شماری از زنانی که برای تماشای بازی تیم ملی والیبال ایران و ایتالیا مقابل ورزشگاه آزادی تهران تجمع کرده بودند، بازداشت شدند.

روزنامه اعتماد نوشت: «در حاشیه بازی تیم ملی والیبال ایران و ایتالیا ماموران امنیتی و انتظامی از ورود خانم‌ها به ورزشگاه آزادی جلوگیری کردند. بر اساس شنیده‌ها تعدادی از خانم ها به ورزشگاه رفته بودند که عده‌ای از آن‌ها بازداشت شدند و سایرین متفرق شدند.»

بر پایه این گزارش «همچنین از ورود خبرنگاران زن که دارای کارت خبرنگاری هم بودند به داخل ورزشگاه جلوگیری شده است.»

پیش از آن روز جمعه ۲۳ خرداد نیز گروهی از زنان ایرانی که برای دیدن مسابقه والیبال ایران و برزیل به ورزشگاه ۱۲هزار نفری آزادی رفته بودند پشت درهای بسته ماندند.

این در حالی است که طبق قوانین فدراسیون جهانی والیبال، ایران موظف است که اجازه حضور زنان در ورزشگاه را در مسابقات جهانی صادر کند.

ضرورت بررسی ضوابط شرعی و بسترسازی فرهنگی در پیوند با حضور زنان در ورزشگاه‌ها سال‌هاست که از سوی مسئولان جمهوری اسلامی مطرح می‌شود، اما در عمل هیچ گشایشی در این عرصه صورت نگرفته است و زنان همچنان برای ورود به ورزشگاه‌ها با مشکلات متعدد روبه‌رو هستند.

 

Share