Share

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل روز پنج‌شنبه (۲۶ ژوئن / ۵ تیر) از شمار زیاد اعدام‌ها در ایران از آغاز سال ۲۰۱۴ ابراز نگرانی کرد. او از دولتمردان این کشور خواست این اعدام‌ها و به‌ویژه اعدام نزدیک به وقوع راضیه ابراهیمی، مجرم نوجوان را متوقف کنند.

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان: حقوق بین‌المللی به‌صراحت اعدام مجرمان نوجوان را ممنوع کرده است.

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان: حقوق بین‌المللی به‌صراحت اعدام مجرمان نوجوان را ممنوع کرده است

به گزارش جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران، ناوی پیلای گفت: «احتمال اعدام راضیه ابراهیمی یک بار دیگر استفاده غیرقابل قبول از مجازات اعدام علیه مجرمان نوجوان در ایران را در کانون توجه‌ها قرار داده است.»

راضیه ابراهیمی که در سن ۱۴ سالگی ازدواج کرده و در ۱۵ سالگی فرزند خود را به دنیا آورده بود، در سن ۱۷ سالگی به دلیل قتل همسرش مجرم شناخته شد. او گفته قربانی خشونت خانگی بوده است.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل افزود: «صرف‌نظر از شرایط ارتکاب جرم، حقوق بین‌المللی به‌صراحت اعدام مجرمان نوجوان را ممنوع کرده است.»

به‌گفته وی صدور احکام اعدام علیه افراد زیر ۱۸ سال و اجرای آن‌ها «به‌طور کامل با تعهدات بین‌المللی ایران بر اساس میثاق جهانی حقوق مدنی و سیاسی و کنوانسیون حقوق کودک ناسازگار است».

ناوی پیلای گفت: «من از دولتمردان ایران می‌خواهم اعدام راضیه و دیگر مجرمان نوجوان را متوقف کنند.»

در ماه آوریل نیز جنت میر، مجرم ۱۷ ساله افغان به اتهام جرایم مواد مخدر در زندان اصفهان اعدام شد. بنا به گزارش‌ها، او از دسترسی به وکیل مدافع یا خدمات کنسولی محروم بود و این باعث نگرانی درباره رعایت موازین محاکمه عادلانه برای او و پنج افغان دیگری است که به اتهام‌های مشابه به‌همراه او اعدام شدند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از شمار زیاد مجرمان نوجوان که در ایران به اعدام محکوم هستند ابراز نگرانی کرد. بنا به اطلاعاتی که دفتر حقوق بشر سازمان ملل از منابع مورد اعتماد گردآوری کرده، گویا در حدود ۱۶۰ تن به خاطر جرایمی که در سن کمتر از ۱۸ سال مرتکب شده‌اند محکوم به اعدام هستند.

ناوی پیلای همچنین اعدام دست‌کم شش تن از زندانیان سیاسی ایران از آغاز سال را محکوم کرد. خطر اعدام جان حامد احمدی، کمال مولایی، جهانگیر دهقانی و جمشید دهقانی، چهار زندانی سیاسی کُرد را نیز تهدید می‌کند. آن‌ها در سال ۲۰۱۰ به اتهام محاربه (دشمنی با خدا) و افساد فی‌الارض (فساد روی زمین) پس از محاکمه‌هایی بدون رعایت موازین بین‌المللی و عادلانه مجرم شناخته شدند.

گفته می‌شود از آغاز سال ۲۰۱۴ تاکنون بیش از ۲۵۰ تن در ایران اعدام شده‌اند اما برخی منابع شمار بسیار بیشتری را اعلام کرده‌اند. بیشتر اعدام‌ها به اتهام جرام مواد مخدر انجام می‌شود که شرط حقوق بین‌المللی برای اجرای مجازات اعدام در مورد «مهم‌ترین جنایت‌ها» را شامل نمی‌شود.

همچنین در سال ۲۰۱۳ از اعدام دست‌کم ۵۰۰ نفر، از جمله ۵۷ تن در برابر دیدگان مردم، اطلاع در دست است.

ناوی پیلای از ایران خواست با چشم‌انداز لغو کامل مجازات اعدام، هر چه سریع‌تر اجرای تمام اعدام‌ها را متوقف کند.

Share