Share

یک منبع محلی خبر داد که ۱۰ زندانی زندان مرکزی ارومیه در طی دو روز در خردادماه به دار آویخته شده‌اند.

در روز یکم خردادماه نیز دست‌کم چهار زندانی که دو تن از آن‌ها زن بودند در زندان مرکزی ارومیه اعدام شدند.

در روز یکم خردادماه نیز دست‌کم چهار زندانی که دو تن از آن‌ها زن بودند در زندان مرکزی ارومیه اعدام شدند

این منبع محلی به کمپین بین‌المللی حقوق بشردر ایران گفته که در روزهای شنبه ۲۴ خردادماه و دوشنبه ۲۶ خردادماه سال جاری ۱۲ زندانی متهم به قصاص و قاچاق مواد مخدر در زندان مرکزی ارومیه در دو گروه شش نفری به محل اجرای حکم انتقال داده شده و دو نفر از محکومان قصاص پس از رضایت خانواده مقتول از اعدام نجات یافته ولی حکم ۱۰ نفر دیگر اجرا شده است.

بنا به این گزارش در روز شنبه ۲۴ خردادماه شش تن از زندانیان متهم به قتل عمد در زندان ارومیه که حکم قصاص داشتند به قرطینه زندان منتقل شده و ساعت ۷ صبح روز بعد، با حضور اولیای دم حکم اعدام سعید ورمزیاری، آرش احمدوش، ابراهیم دالایی میلان و حامد آقایی اجرا گردید اما اجرای حکم دو نفر دیگر با رضایت اولیای دم متوقف گردید.

همچنین روز دوشنبه ۲۶ خردادماه نیز شش زندانی متهم به حمل مواد مخدر به نام‌های فرامرز پاشایی، نقد علی رجایی، پرویز نیکخو، عبدالوهاب دلیر، رشید مرادی و عبدالکریم هرکولی به قرنطینه‌ زندان مرکزی ارومیه منتقل شدند.

به‌گفته این منبع محلی ساعت ۲۳ و ۳۰ دقیقه به وقت محلی یکی زندانیان محکوم به اعدام به نام نقدعلی رجایی، ۴۵ ساله، دچار حمله قلبی شده، اما مسئولان زندان ساعت ۱۲ نیمه‌شب این زندانی را که نیمه‌جان بوده به پای چوبه دار برده و به همراه پنج زندانی دیگر اعدام کردند.

در روز یکم خردادماه نیز دست‌کم چهار زندانی که دو تن از آن‌ها زن بودند به نام‌های گلچین نوری، آمنه توسن، یوسف معروفی و فاروق مفسری به اتهام حمل و نگهداری مواد مخدر در زندان مرکزی ارومیه اعدام شدند.

منابع محلی تعداد اعدام‌های این روز را ۹ نفر اعلام کردند ولی هویت دیگر اعدام‌شدگان مشخص نشد.

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل روز پنج‌شنبه (۲۶ ژوئن / ۵ تیر) از شمار زیاد اعدام‌ها در ایران از آغاز سال ۲۰۱۴ ابراز نگرانی کرد. او از دولتمردان این کشور خواست اعدام‌ها را متوقف کنند.

بیشتر اعدام‌ها در ایران به اتهام جرام مواد مخدر انجام می‌شود که شرط حقوق بین‌المللی برای اجرای مجازات اعدام در مورد «مهم‌ترین جنایت‌ها» را شامل نمی‌شود.

Share