Share

در پی انتشار پرچم ایران روی شیشه‌های آبجوی آلمانی «گافل»، سفارت ایران در آلمان اعلام کرد که به این اقدام اعتراض کرده و این شرکت، تولید و توزیع آبجو با پرچم ایران را متوقف کرد.

«گافل» از ماه آوریل پرچم کشورهای شرکت‌کننده در جام جهانی فوتبال از جمله ایران را پس زمینه برچسب روی بطری‌هایش کرد

«گافل» از ماه آوریل پرچم کشورهای شرکت‌کننده در جام جهانی فوتبال از جمله ایران را پس زمینه برچسب روی بطری‌هایش کرد

به‌گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، سفارت ایران در برلین با ارسال نامه‌ای به مدیر این شرکت خواستار توقف تولید و توزیع این محصول با پرچم جمهوری اسلامی شد.

بنا به این گزارش مدیر بخش بازاریابی این شرکت نیز در پاسخ به نامه سفارت ایران گفته است شرکت «گافل» از این‌که پرچم جمهوری اسلامی دارای نماد مذهبی است اطلاعی نداشته و قصد نداشته به «ارزش‌های مذهبی و اخلاقی» جمهوری اسلامی خدشه وارد کند و به همین خاطر از این پس دیگر محصولاتی با این آرم تولید نخواهد شد.

کارخانه آبجوسازی «گافل» در آلمان از ماه آوریل اقدام به تبلیغی تجاری کرد که امری مرسوم برای سود بردن از هیجان رایج در مسابقات فوتبال است.

این آبجوسازی پرچم کشورهای شرکت‌کننده در جام جهانی فوتبال از جمله ایران را پس زمینه برچسب بیضی شکل روی بطری‌هایش قرار داد و مسابقه‌ای را برای دامن زدن به تب خرید شروع کرد که  از ۳۰ آوریل تا ۱۱ ژوئیه ادامه خواهد داشت.

چندی پیش حمید رسایی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، به فدراسیون بین‌المللی فوتبال اعتراض کرد که چرا پرچم ایران روی تبلیغات شیشه‌های مشروب دیده می‌شوند.

رسائی که مسئول پرونده فوتبال در کمیسیون اصل نود مجلس نیز هست، گفت: «تاکنون سابقه نداشته که فیفا در قالب اسپانسرها چنین اقدامی انجام دهد و اگر به تذکرات قبلی توجه می‌شد، بر اساس قوانین و مقررات می‌توانستیم جلوی این کار را بگیریم.»

او گفت که این کار هتک حرمت نسبت به «پرچم مقدس جمهوری اسلامی و نام الله» است.

Share