Share

درخواست اعاده دادرسی پرونده امیر میرزایی حکمتی، آمریکایی ایرانی‌تبار و عضو پیشین تفنگ‌داران دریایی ایالات متحده که حکم اعدام او به اتهام «جاسوسی برای ایالات متحده» لغو شده، به دادسرا ارائه شده است. این خبر را وکیل وی محمود علیزاده طباطبایی اعلام کرد.

12April- Amir Hekmati.  jpg

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا به نقل از محمود علیزاده طباطبایی، وکیل امیر حکمتی گزارش داد که درخواست اعاده دادرسی هنوز به دیوان عالی کشور ارسال نشده است.

امیر میرزایی حکمتی که حکم اعدام او چندی پیش لغو شد و به ۱۰سال زندان تغییر یافت، در نامه‌ای خطاب به محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفت بی‌گناه است و از وی خواست تا پرونده قضایی‌اش گرفتار آن‌چه اختلافات تاریخی دیپلماتیک میان ایران و آمریکا خواند، نشود.

حکمتی در نامه خود اتهام‌های مطرح شده علیه خود را رد کرد و گفت هیچگاه با دولت آمریکا علیه ایران همکاری نکرده است.

حکمتی همچنین گفت که وی در ارتش آمریکا به‌عنوان مترجم زبان عربی فعالیت می‌کرده و هیچ ارتباطی با ایران نداشته و هرگز در زمینه جاسوسی و اطلاعاتی آموزش ندیده است.

حکمتی در مردادماه ۱۳۹۰در حالی که به‌منظور ملاقات با مادربزرگش به تهران سفر کرده بود، به اتهام جاسوسی برای آمریکا بازداشت و پس از آن در دادگاه بدوی به ریاست قاضی صلواتی به اعدام محکوم شد. اتهامی که بستگان او و ایالات متحده هم آن رد می‌کنند.

امیر میرزایی حکمتی از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ به‌عنوان پیاده نظام و مشاور زبانی و فرهنگی و آشنا با زبان‌های فارسی و عربی در نیروی دریایی آمریکا خدمت کرده و بخشی از وظایف خود را در عراق انجام داده است.

Share