Share

مسأله استقلال کردستان عراق با حمله «داعش» به عراق به‌ شکل گسترده‌تری مطرح شده است. مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق از برگزاری همه‌پرسی استقلال کردها از عراق در ماه‌های آینده خبر داد.

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق از برگزاری همه‌پرسی استقلال کردها از عراق در ماه‌های آینده خبر داد.

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق از برگزاری همه‌پرسی استقلال کردها از عراق در ماه‌های آینده خبر داد.

مسعود بارزانی در گفت‌وگو با شبکه بی‌بی‌سی با اشاره به آنچه به‌تازگی با حمله گروه «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) به شهرهای عراق روی داده، گفت: «عراق در حال حاضر تجزیه شده و استقلال از این کشور حق طبیعی کُردها است.»

مسعود بارزانی گفت: «از این به بعد، ما کتمان نخواهیم کرد که استقلال هدف ما است. عراق عملا تجزیه شده و آیا قرار است ما هم در چنین شرایط فاجعه‌باری که کشور دچار آن شده است زندگی کنیم؟»

رئیس اقلیم کردستان عراق همچنین گفت: «این من نیستم که درباره استقلال تصمیم می‌گیرم. مردم درباره آن تصمیم خواهند گرفت. همه‌پرسی در ماه‌های آینده برگزار می‌شود.»

به‌نظر می‌رسد که همه‌پرسی مورد نظر مسعود بارزانی تنها در اقلیم کردستان عراق برگزار شود و بخش‌های دیگر عراق در آن شرکت نداشته باشند.

بارزانی همچنین از مشورت با پارلمان اقلیم کردستان برای تعیین روز برگزاری همه‌پرسی خبر داد.

روزنامه «حریت»، چاپ ترکیه نیز نوشته بارزانی از سازمان ملل خواسته است تا در تحولات کرکوک، جایی که به‌گفته وی قرار است همه‌پرسی برگزار شود، مشارکت کند.

در پی حمله «داعش» به شهر نفت‌خیز کرکوک، این شهر هم‌اکنون در دست پیشمرگه‌های کردستان است.

پیش از این نیز اقلیم کردستان عراق خواهان پیوستن استان کرکوک به مرزهای کردستان شده بود اما با مخالفت حکومت مرکزی عراق روبه‌رو بود.

حکومت اقلیم کردستان استان اربیل، سلیمانیه، دهوک و قسمت‌هایی از استان‌های نینوا و دیاله را در دست دارد.

بارزانی از «اشتباه‌های» حکومت مرکزی عراق که سبب همسایه شدن «تروریست‌ها» با خاک کردستان شده است سخن گفت و تأکید کرد که «دولت اقلیم کردستان عراق مجبور نیست بهای این سیاست‌ها را بپردازد».

با این حال رئیس اقلیم کردستان عراق از تلاش کردها برای حل سیاسی بحران در عراق نیز سخن گفت.

«عراق به شیوه سال‌های اخیر نمی‌تواند اداره شود»

از سوی دیگر آشتی هورامی، وزیر منابع طبیعی اقلیم کردستان عراق در گفت‌وگو با روزنامه «حریت» گفت: «پس از این، هر اتفاقی روی دهد، عراق به شیوه سه چهار سال اخیر دیگر اداره نخواهد شد.»

هورامی افزود: «شاید بر اساس اهمیت مناطق، یک شیوه فدراتیو مورد استفاده قرار گیرد. پیش از این بحران، سیستم موجود واقعا ناکارآمد بود و همه به این مسأله اذعان داشتند و نمی‌توان دوباره به همان نظام بازگشت.»

وزیر منابع طبیعی اقلیم کردستان عراق نیز از برگزاری یک همه‌پرسی سخن گفت تا «مردم آن مناطق» تعیین کنند که «در کدام خط مرزی قرار بگیرند».

وی تأکید کرد که اگر نیروهای پیشمرگه کرد کنترل کرکوک را در دست نمی‌گرفتند این شهر نیز مانند موصل به‌دست نیروهای داعش می‌افتاد.

به‌گفته وی بر اساس قانون اساسی عراق، کردها حق دارند سرنوشت خود را در دست بگیرند. بر پایه ماده ۱۴۰ قانون اساسی عراق، کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه می‌توانند با هدف تعیین خواسته مردم مبنی بر اینکه چه نوع دولتی در آنجا تشکیل شود یک همه‌پرسی برگزار کنند.

آشتی هورامی، وزیر منابع طبیعی اقلیم کردستان عراق معتقد نیست که با تغییر نوری مالکی، اختلافات کردستان و حکومت عراق به پایان برسد.

آشتی هورامی، وزیر منابع طبیعی اقلیم کردستان عراق معتقد نیست که با تغییر نوری مالکی، اختلافات کردستان و حکومت عراق به پایان برسد.

آشتی هورامی در مورد پیشروی‌های «داعش» در عراق و طرح استقلال کردها گفت: «اگر نگاهی به نقشه بیندازید، ما از سنجار تا مندلی، با داعش هم‌مرز شده‌ایم و در مجموع بین ما و حکومت عراق تنها چند کیلومتر مرز باقی مانده است. یعنی دارای یک همسایه موقت و جدید هستیم.»

وی ضمن امیدواری به اینکه همسایگی با «داعش» موقت باشد، افزود: «قاعدتا ما به نقشه نگاه می‌کنیم و از خود می‌پرسیم: آیا باید آینده خود را با داعش ترسیم کنیم یا با حکومت بغداد که حتی سهم ما از بودجه عراق را نمی‌دهد؟»

وزیر منابع طبیعی اقلیم کردستان عراق در شرایط کنونی عراق را نیازمند کردستان دانست و افزود: «انتظار دارید همه پیشداوری‌ها و ذهنیت‌ها را گوشه‌ای بگذاریم و منتظر باشیم که بغداد پول سهم ما را برایمان ارسال کند؟»

آشتی هورامی در گفت‌وگوی خود با روزنامه «حریت» گفت معتقد نیست که با تغییر نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق نیز اختلاف های کردستان و حکومت عراق به پایان برسد.

«استقلال کردستان» مخالفان و موافقان منطقه

در مورد طرح «استقلال کردستان» و واکنش‌ دولت‌های منطقه، روزنامه «تاگس‌تسایتونگ»، چاپ آلمان، نوشت اردوغان در دیدار با کردهای عراق در آنکارا بر ضرورت تشکیل یک دولت وفاق ملی توسط عراقی‌ها تأکید کرد؛ طرحی که ایالات متحده و اتحادیه اروپا نیز از آن پشتیبانی می‌کنند. نوری مالکی اما به صراحت این طرح را رد می‌کند. برای او، گنجاندن سنی‌ها و کردها در یک دولت وفاق ملی گزینه مناسبی نیست.

دیدار رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه و نیچروان بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق

دیدار رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه و نیچروان بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق

به‌گفته این روزنامه، «داعش» تهدیدی برای اقلیم کردستان عراق محسوب نمی‌شود و هدف مرکزی شبه‌نظامیان این گروه بغداد است. بغداد، به نوبه خود، تلاش خواهد کرد تا با کمک ایران و روسیه و همچنین کمک‌های محدود سرویس‌های مخفی آمریکا سرزمین‌های خود را از دست «داعش» خارج سازد و این درگیری‌ها نیز مناطق کردنشین را تحت تأثیر قرار نخواهد داد.

این روزنامه می‌افزاید، برای برخی از دولت‌های منطقه تقسیم عراق اجتناب ناپذیر است و ترکیه باید به سرعت خود را با واقعیت‌های جدید وفق دهد. اسرائیل نیز پیش از این اعلام کرده است که استقلال کردستان قطعی خواهد بود و آمریکا نیز باید این واقعیت را بپذیرد.

با این حال، ایران از مخالفان سرسخت یک کردستان مستقل است چرا که امکانات جمهوری اسلامی را برای تهدید کردها محدود خواهد ساخت.

حسین امیر عبداللهیان، معاون وزیر خارجه ایران که در مسکو به‌سر می‌برد روز سه‌شنبه (یکم ژوئیه / ۱۰  تیرماه) نسبت به برخی تلاش‌ها برای تجزیه عراق هشدار داد و گفت ایران اطمینان دارد که افراد عاقلی در میان سران کردهای عراق وجود دارند که حاضر به تجزیه این کشور نمی‌شوند.

وی با بیان اینکه «باید همه اقدامات لازم برای ممانعت از تقسیم عراق صورت بگیرد»، گفت که ایران هر تدبیری که وحدت و قدرت عراق را تضمین کند، اتخاذ خواهد کرد.

روزنامه بریتانیایی فایننشال تایمز نیز در تحلیل کوتاهی درباره تمایل مقام‌های اقلیم کردستان عراق، به جدایی از عراق نوشته است: «استقلال کردهای عراق نیاز به موافقت ایران و ترکیه دارد و بدون توجه به این مسأله چنین امری رؤیایی بیش نخواهد بود.»

به‌نوشته این روزنامه نبرد با «داعش» اولویت عراقی‌ها است و کردها پس از شکست «داعش» می‌توانند درباره ماندن در چهارچوب عراق تصمیم بگیرند.

Share