Share

حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران با انتقاد از تعیین مجازات برای روش‌های جلوگیری از بارداری گفت نگران این است که با چنین تصمیمات «نادرستی» دوباره «فعالیت‌های زیرزمینی دو دهه قبل و سقط‌های غیرقانونی» گسترش پیدا کند.

حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت: هرجا برخورد سلبی داشته‌ایم نتیجه نگرفته‌ایم و هیچ‌وقت از این طریق موفق عمل نکرده‌ایم.

حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت: هرجا برخورد سلبی داشته‌ایم نتیجه نگرفته‌ایم و هیچ‌وقت از این طریق موفق عمل نکرده‌ایم.

به گزارش روزنامه شرق، وی افزود: «من بارها گفته‌ام که در بحث جمعیت اقدام ما باید اقناعی باشد. جامعه باید باور کند که به‌خاطر کشور، به‌خاطر امنیت کشور، استقلال کشور و پیشرفت کشور نیاز به نیروی جوان دارد. نباید بگذاریم جمعیت کشور پیر شود.»

به‌گفته هاشمی «برخورد سلبی با مردم جواب نمی‌دهد، به‌ سال‌های گذشته نگاه کنید هرجا برخورد سلبی داشته‌ایم نتیجه نگرفته‌ایم و هیچ‌وقت از این طریق موفق عمل نکرده‌ایم.»

چند روز پیش کلیات طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت، با رأی ۱۰۶نماینده مجلس ایران تصویب شد.

در صورت تصویب جزئیات این طرح، بین دوتا پنجسال مجازات حبس برای انجام عمل‌های جراحی وازکتومی و توبکتومی اعمال می‌شود.

مهدی دواتگری، نماینده مراغه در مخالفت با این طرح گفت، تصویب چنین قانونی باعث خواهد شد که عمل‌های یاد شده (بستن لوله‌ها در مرد و زن) به صورت غیرقانونی و در پستوها و مطب‌ها انجام گیرد.

علی مطهری از نمایندگان موافق این طرح اما با استناد به «فتوای امام خمینی»، عقیم‌سازی دایمی و بازگشت‌ناپذیر را حرام خواند.

موج تشویق به فرزندآوری که اینک با تهدید همراه شده، در پی سخنرانی آیت‌الله خامنه‌ای در مهر ماه ۱۳۹۲در بجنورد به راه افتاد. در نخستین گام، وزارت بهداشت عمل‌های رایگان عقیم سازی در بیمارستان‌های دولتی را برچید. آموزش رایج  روش‌های پیشگیری در روستاها و شهرستان‌ها نیز متوقف شدند.

Share