Share

ناوی پیلای، مسئول حقوق بشر سازمان ملل روز پنج‌شنبه، (۳ژوئیه /۱۲تیر) خواستار گنجاندن موضوع حقوق بشر در گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵  شد.

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد

ناوی پیلای در حاشیه کنفرانسی در وین گفت: «گفت‌وگوهای بین ایران و شش قدرت جهانی به‌منظور دستیابی به توافق درباره برنامه هسته‌ای مورد مناقشه می‌بایست دغدغه‌های مربوط به حقوق بشر را نیز در بر گیرد.»

به‌گفته وی سازمان ملل به‌ویژه از اعدام‌ها، از جمله احتمال اعدام زنی به جرم قتل شوهرش در سن ۱۷سالگی در ایران نگران است.

اشاره کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل به راضیه ابراهیمی است که در سن ۱۴سالگی ازدواج کرده، در ۱۵سالگی فرزند خود را به دنیا آورده و در سن ۱۷سالگی به دلیل قتل همسرش مجرم شناخته شده است. راضیه ابراهیمی گفته قربانی خشونت خانگی بوده است.

ناوی پیلای گفت: «این اعدام‌های بسیار که به نظر ما از محاکمه‌های ناعادلانه یا اتهام‌های شبهه‌برانگیز ناشی می‌شود سبب نگرانی‌های فراوان است.»

وی افزود: «من توصیه می‌کنم که گفت‌وگوها با ایران به‌طور کامل نگرانی‌های مربوط به حقوق بشر را در بر گیرد. ما از ایران می‌خواهیم متعهد به حمایت از حقوق بشر شهروندانش شود.»

درخواست گنجاندن مسائل حقوق بشر در مذاکرات هسته‌ای در حالی اعلام می‌شود که جمهوری اسلامی نشان داده است که به‌هیچ وجه حاضر نیست در کنار مذاکرات هسته‌ای به موضوعاتی چون حقوق بشر پرداخته شود.

ششمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵، شامل آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان، روز چهارشنبه ۱۱ تیر آغاز شد.

این دور از مذاکرات کمتر از دو هفته پس از گفت‌وگوهای دور پنجم در وین شروع شد. دور پنجم گفت‌وگوها بی‌نتیجه ماند و به نگارش متن توافق‌نامه جامع منجر نشد.

ناوی پیلای، روز پنج‌شنبه گذشته (۲۶ژوئن/ ۵تیر) از شمار زیاد اعدام‌ها در ایران از آغاز سال ۲۰۱۴ابراز نگرانی کرده و از دولتمردان این کشور خواسته است تا اعدام‌ها را متوقف کنند.

گفته می‌شود از آغاز سال ۲۰۱۴ تاکنون بیش از ۲۵۰ تن در ایران اعدام شده‌اند، اما برخی منابع شمار بسیار بیشتری را اعلام کرده‌اند. بیشتر اعدام‌ها به اتهام جرایم مواد مخدر انجام می‌شود که شرط حقوق بین‌المللی برای اجرای مجازات اعدام در مورد «مهم‌ترین جنایت‌ها» را شامل نمی‌شود.

همچنین در سال ۲۰۱۳از اعدام دست‌ کم ۵۰۰ نفر، ازجمله ۵۷ تن در برابر دیدگان مردم، اطلاع در دست است.

Share