Share

در پی درخواست مسعود بارزانی از پارلمان اقلیم کردستان برای برگزاری هر چه سریع تر همه‌پرسی استقلال از دولت مرکزی عراق، دولت آمریکا مخالفت خود را با استقلال کردستان اعلام کرد. به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، کاخ سفید که کُردها، سنیان و شیعیان عراق را به ‌تشکیل دولت ائتلاف ملی در بغداد تشویق می‌کند، با این مخالفت به شکل علنی نشان داد که حداقل تمایلی به استقلال کردستان عراق ندارد. جاش ارنست، سخنگوی ریاست جمهوری آمریکا، گفت: «ما همچنان بر این باوریم که عراق اگر متحد باشد قوی‌تر است.» جنیفر ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز در نشست رسانه‌ای خود گفت: «در تماس جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا با مسعود بارزانی، از وی خواسته شد تا در دولت جدید عراق شرکت کند. به او تأکید شد این موضوع ضرورتی حیاتی دارد.» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت که واشنگتن از کردها می‌خواهد به نقش و مشارکت استراتژیک خود در روند سیاسی عراق ادامه دهند. ساکی بار دیگر تشکیل «دولتی مقتدر از همه گروه‌ها و طایفه‌ها در عراق» را پاسخگوی «حقوق، خواسته‌ها و نگرانی‌های مشروع تمامی عراقی‌ها» دانست. جو بایدن، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا نیز با فواد حسین، رئیس کابینه مسعود بارزانی در کاخ سفید دیدار کرد و به هیأت حاضر گفت: «برای مبارزه با گروه اسلامی داعش، مهم تشکیل دولت جدید با شرکت همه گروه‌ها و طایفه‌های عراقی است.» جو بایدن در چارچوب جلب حمایت از تشکیل دولت ائتلاف ملی در عراق با رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه نیز گفت‌وگوی تلفنی داشت.

«پیشمرگه‌ها از مناطقی که مستقر شده‌اند عقب نمی‌نشینند»

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق روز پنج‌شنبه (۳ ژوئیه / ۱۲ تیر) در نشست ویژه پارلمان کردستان شرکت کرد و از نمایندگان آن خواست تا هرچه سریع تر کمیته مستقل انتخابات تشکیل دهند و قوانین مربوط به برگزاری همه‌پرسی برای استقلال کردستان عراق از دولت مرکزی را تدوین کنند.

مسعود بارزانی از نمایندگان پارلمان کردستان خواست تا هرچه سریعتر قوانین مربوط به برگزاری همه‌پرسی برای استقلال کردستان را تدوین کنند.

مسعود بارزانی از نمایندگان پارلمان کردستان خواست تا هرچه سریعتر قوانین مربوط به برگزاری همه‌پرسی برای استقلال کردستان را تدوین کنند.

بارزانی در پارلمان کردستان گفت: «زمان آن فرارسیده که ما در مورد سرنوشت خود، خود تصمیم بگیریم نه این‌که دیگران درباره ما تصمیم بگیرند.» وی رویدادهای اخیر در عراق را نتیجه سیاست‌های غلط نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق دانست و تأکید کرد که در این مورد کردها پیش از این به مالکی هشدار داده بودند. بارزانی همچنین گفت نیروهای پیشمرگه از مناطقی که در آن‌ها مستقر شده‌اند عقب نخواهند نشست. این در حالی است که شهر نفت‌خیز کرکوک هم‌اکنون در دست پیشمرگه‌های کرد است و پیش از این نیز بارها مقام‌های کردستان خواهان پیوستن کرکوک به خاک اقلیم کردستان شده بودند. پیش از حمله نیروهای داعش، میان کردها، شیعیان و سنیان عراق تنش شدیدی حاکم بود. با حمله داعش و تصرف چندین شهر در شمال این کشور، اکنون احتمال تجزیه عراق می‌رود. در حالی‌که اقدامات تروریستی از ماه‌ها پیش در عراق افزایش داشته، کردستان عراق در آرامش به‌سر می برد و بر خلاف دیگر مناطق عراق به توسعه اقتصادی خود ادامه داده است.

Share