Share

گروه داعش که نام خود را به «دولت اسلامی» تغییر داده منبع درآمد جدیدی را به‌دست آورده‌ است. جهادگران داعش فروش نفت خام در شمال عراق را آغاز کرده‌اند.

به‌گزارش خبرگزاری آلمان، گروه تروریستی «دولت اسلامی» به‌طور رسمی فروش نفت در شمال عراق را آغاز کرد.

به‌گفته پلیس عراق از شامگاه پنج‌شنبه (۳ ژوئیه / ۱۲ تیر) نفت خامی که در منطقه «آجیل» استخراج می‌شود از طریق اقلیم کردستان به پالایشگاهی منتقل و سپس به مرز ایران ارسال شده است.

جهادگران «دولت اسلامی» این منطقه نفتی را که در جنوب غربی کرکوک قرار دارد، در پایان ماه ژوئن فتح کردند. در همین حال گفته می‌شود این گروه در آن‌جا حدود ۱۰۰ مخزن را از نفت خام پُر کرده‌اند.

«دولت اسلامی» همچنین از روز پنج‌شنبه، کنترل تمامی مناطق نفتی و گازی شرق سوریه را در دست گرفته است.

در استان دیرالزور، پیکارجویان این گروه مناطق نفتی «تاناک» و «عمر» را تصرف کرده‌اند. در منطقه «عمر» امکان استخراج ۷۵ هزار بشکه نفت خام در روز وجود دارد.

جبهه النصره، شاخه رسمی القاعده در سوریه، ۹ ماه پیش میدان نفتی «عمر» را فتح کرد، ولی در حمله روز پنج‌شنبه «دولت اسلامی»، این گروه رقیب مقاومتی نکرد. یک فرمانده «دولت اسلامی» گفت نیروهای جبهه النصره «مثل موش فرار کردند».

داعش و جبهه النصره از مدت‌ها پیش اختلاف دارند و درگیری‌های نظامی متعددی میان آن‌ها رخ داده است.

فروش نفت خام در هفته‌ها و ماه‌های گذشته به منبع درآمد مهمی برای جهادگران اسلامی در این منطقه تبدیل شده است. آن‌ها نفت خام را در ترکیه و حتی به رژیم بشار اسد می فروشند که خود را دشمن آن می‌نامند.

شورشیان «دولت اسلامی » (داعش) از هفته‌ها پیش بر سر تصرف بزرگترین پالایشگاه نفتی عراق در «بیجی» واقع در استان صلاح‌الدین با نیروهای دولت عراق می‌جنگند.

روز جمعه (۴ ژوئیه / ۱۳ تیر) نیروی هوایی عراق به جهادگران اسلامی که این پالایشگاه را محاصره کرده‌اند حمله کرد. به‌گزارش منابع دولتی در این حمله هشت خودروی شورشیان نابود و ۳۰ پیکارجو کشته شدند.

Share