Share

ساخت‌وساز دانشگاه آزاد اسلامی مرودشت، حریم درجه دو مجموعه‌ جهانی تخت جمشید را مخدوش کرده است.

Perspolis(hp)1

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، اواخر سال گذشته دانشگاه آزاد اسلامی مرودشت اعلام کرد که مسجد و مجموعه‌ای فرهنگی در نزدیکی تخت جمشید ساخته می‌شود.

در همان زمان، مسئولان میراث فرهنگی استان فارس، ضوابط و مقررات تخت جمشید را برای ساخت‌وساز اعلام و تأکید کردند که هیچ بنایی در حریم درجه‌ دو این محوطه‌ جهانی نباید بیشتر از هشت متر ارتفاع داشته باشد.

اکنون اسکلت فلزی دو مناره‌ مسجدی که در این محدوده ساخته شده، «ضوابط  را شکسته و به همین دلیل، کار ساخت این مسجد توسط مسئولان میراث فرهنگی متوقف شده است».

مسعود رضایی، مدیر اداره‌ میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان مرودشت گفت: «موضوع ساخت‌وساز در حریم تخت جمشید توسط دانشگاه آزاد در جلسه‌ شورای فنی پایگاه پارسه – پاسارگاد مورد بحث و بررسی قرار گرفت و تأکید شد که مناره‌های مسجد باید تعدیل شوند.»

وی افزود: «اداره‌ میراث فرهنگی در این زمینه، جسارت لازم را دارد و موارد به‌ شکل قانونی به دانشگاه آزاد اعلام شده، البته آن‌ها نیز همکاری کرده و کار ساخت‌وساز را تعطیل کرده‌اند.»

رضایی با اشاره به ثبت نام تخت جمشید در فهرست میراث جهانی، گفت: «یونسکو نسبت به این محوطه و حفظ حریم تخت جمشید حساس است و ما نیز از نظر فرهنگی وظیفه داریم ضوابط را درباره‌ این محوطه‌ جهانی رعایت کنیم.»

تخت جمشید جزو مشهورترین آثار باستانی ایران است که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده‌‌ است.

تخت جمشید مجموعه‌ای از کاخ‌ها و بناها است که از دوران هخامنشی به جا مانده است. بنای تخت جمشید، متعلق به دوران هخامنشی است (۵۵۰تا ۳۳۰پیش از میلاد) و در ۴۵کیلومتری شمال شرق شیراز و در نزدیکی شهر مرودشت قرار دارد.

Share