Share

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران شنبه ۱۴تیرماه، گفته مردم عراق هرگز به تجزیه کشورشان تن نخواهند داد و ایران از یکپارچگی این کشور حمایت می‌کند.

Marzieh Afkham

به گزارش خبرگزاری «فارس»، این مقام ارشد وزارت خارجه در پاسخ به پرسشی درباره احتمال تجزیه عراق، گفت: «قانون اساسی عراق ظرفیت تامین خواسته‌های همه مردم این کشور را دارد و تردید نداریم هر فرد عراقی به دنبال حفظ یکپارچگی کشورش است.»

مرضیه افخم در مورد موضع دولت ایران در قبال استقلال کردستان عراق اعلام کرد: «جمهوری اسلامی ایران از یکپارچگی و وحدت عراق حمایت می‌کند.»

او افزود: «بی‌تردید مردم هوشیار عراق اجازه نمی‌دهند که توطئه‌ها و رویاهای خام رژیم صهیونیستی و دشمنان عراق واحد در منطقه تحقق یابد.»

دیگر اظهارات مقام‌های ایران

چندی پیش نیز مسعود جزایری، معاون ستاد کل نیروهای مسلح در گفت‌وگو با شبکه العالم گفته بود: «تجزیه عراق به نفع هیچکس نیست، و این امر حتی به نفع کشورهایی نیست که حامی تروریست‌ها هستند.» این مقام ارشد نظامی افزوده بود که ایران درباره عراق نیز همانند سوریه از دولت مرکزی حمایت می‌کند.

Maleki Barezani

مسعود بارزانی و نوری المالکی (عکس از آرشیو)

 

 این درحالی است که آیت‌الله سیستانی، یکی از مراجع تقلید معتقدان به مذهب شیعه که پیش از این فتوای جهاد علیه دولت اسلامی شام و عراق (داعش)‌ را صادر کرده بود، جمعه گذشته نسبت به «توطئه از پیش طراحی شده جهت تجزیه» این کشور هشدار داد.

پیشتر مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در گفتگو با «بی بی سی» از برگزاری همه‌پرسی استقلال کردها از عراق در ماه‌های آینده خبر داده بود.

پس از این اظهارات، دولت آمریکا نیز مخالفت خود را با استقلال کردستان اعلام کرد. جاش ارنست، سخنگوی ریاست جمهوری آمریکا، گفته بود: «ما همچنان بر این باوریم که عراق اگر متحد باشد قوی‌تر است.»

حسین امیر عبداللهیان، معاون وزیر خارجه ایران نیز روز سه‌شنبه ۱۰  تیرماه نسبت به برخی تلاش‌ها برای تجزیه عراق هشدار داد و گفت ایران اطمینان دارد که افراد عاقلی در میان سران کردهای عراق وجود دارند که حاضر به تجزیه این کشور نمی‌شوند.

مسعود بارزانی در سال‌های گذشته و به ویژه با بالا گرفتن اختلاف با حکومت مرکزی عراق، بارها  از اختلاف کردستان سخن گفته بود، اما این بار به دلیل وضعیت سیاسی و امنیتی عراق اظهاراتش بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.

Share