Share

منابع خبری در ایران، روز جمعه ۱۳ تیرماه سال جاری، از تشییع جنازه فردی به نام شجاعت علمداری مورجانی پس از نماز جمعه در شیراز خبر دادند. این رسانه ها از فرد یاد شده به عنوان «شهید مدافع حرم در عراق» یاد کرده اند.

img11

سرهنگ شجاعت علمداری مورجانی را خلبان ایرانی مشغول در عراق معرفی کرده‌اند

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، علمداری در حال «دفاع از حرم مقدس شیعیان» در سامرا کشته شده است.

خبرگزاری «الجزیره» در گزارش خود از این حادثه، شجاعت علمداری مورجانی را خلبان ایرانی فعال در عراق معرفی کرده است. با این حال، در این گزارش تأکید شده که هیچ خبری از انهدام هواپیما در سامرای عراق مخابره نشده و احتمالاً علمداری حین فعالیت روی زمین جان باخته است.

سامرا محل حرم دو تن از امامان شیعیان و از شهرهای مقدس این گروه از مسلمانان است. بمبگذاری القاعده در حرم این دو امام شیعیان در سال ۲۰۰۶ به نخستین سلسله جنگ‌های خشونت‌بار فرقه‌ای در عراق بین سنی و شیعه دامن زد. اکنون گروه «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) که نام خود را به «دولت اسلامی» تغییر داده، بار دیگر وعده تخریب این حرم را داده است.

خبر کشته‌شدن یک خلبان سپاه و از گروه موسوم به «مدافعان حرم» در حالی منتشر می‎شود که مقام‌های مختلف رسمی در ایران نسبت به کمک‌های لازم به دولت عراق ابراز علاقه کرده‌اند، اما در عین حال تأکید داشته اند که کمک‌های ایران به شکل کمک‌های تسلیحاتی و اطلاعاتی خواهد بود و نه پیاده‌کردن سربازهای عملیاتی در این کشور.

حمایت نظامی ایران از دولت عراق

همزمان هفته گذشته خبرگزاری‌ها با استناد به سخنان تحلیل‌گران «موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک» از تحویل جت‌های سوخو سو-۲۵ ایران به عراق پرده برداشتند. به گزارش خبرگزاری بین‌المللی «بی‌بی‌سی»، تحلیل‌گران این مؤسسه با بررسی عکس‌های مربوط به جت‌های عراقی که ظاهراً از روسیه تحویل گرفته شده‌اند، به یکسان‌بودن شماره سریال آنها به جت‌های موجود در نیروی هوایی ایران پی برده‌اند.

sukhoi su-25 Iran iraq

جت‌های سوخو سو-۲۵

با این حال، جزایری، معاون ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران  در پیوند با مداخله این کشور در عراق گفته بود که نیروهای ایران به سبب تهدیدات «تروریست‌ها» علاوه بر سوریه، در عراق نیز حضور خواهند داشت.

«رابط» الجزیره در عراق به این خبرگزاری گفته است که ایران از هرگونه شدت گرفتن نزاع‌ در عراق «می‌هراسد» و به همین دلیل، نقش اصلی خود را مخفی نگه می‌دارد، اما حفاظت از حرم‌های مقدس شیعیان «از کلیدی‌ترین منافع» ایران در عراق است.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران نیز چندی پیش گفته بود که این کشور از تمام توان خود برای حفاظت از «اماکن مقدس شیعیان در عراق» استفاده خواهد کرد.

Share