Share

ویدئویی در حساب‌های کاربری منتسب به دولت اسلامی شام و عراق(داعش) در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که در آن گویا برای اولین‌بار ابوبکر البغدادی، رهبر این گروه خطابه‌ای را برای نمازگزاران و هوادارانش ایراد می‌کند؛ دولت عراق صحت این ویدئو را تکذیب کرده است.

abu bakr baghdadi

تصویر منتسب به ابوبکر البغدادی

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی «بی بی سی»، ابوبکر البغدادی خطبه خود را در مسجد جامع موصل و احتمالاً پیش از اولین نماز جمعه ماه رمضان مطرح کرده است. بر اساس این ویدئو، البغدادی از منبر مسجد، همه مسلمانان را فراخوانده تا به خلافت اسلامی او در سوریه و عراق بپیوندند.

همزمان خبرگزاری «رویترز» گزارش داد، سعد معان، سخنگوی وزارت کشور عراق « قاطعانه‌» تکذیب کرده که این فرد، ابوبکر البغدادی است.

این مقام عراقی می‌گوید نیروهای دولتی در حمله‌ای هوایی او را زخمی کرده‌اند و نیروهای داعش او را برای معالجه پزشکی به سوریه منتقل کرده‌اند.

ابوبکر البغدادی که در ویدئوی یادشده با لقب خودخوانده «خلیفه ابراهیم» با مردم سخن می‌گوید ادعا کرده است که جهان اسلام تحت رهبری او به شأن و قدرت و حق رهبری دست خواهد یافت.

البغدادی  در این ویدئو که به چندین زبان نیز ترجمه شده، ادامه داده است: «من همان ولی حاکم بر شما هستم. اگرچه بهترین شما نیستم.»

گمان می‌رود ابوبکر البغدادی ملقب به شیخ نامرئی که اکنون «خلیفه ابراهیم» خوانده می‌شود، حدوداً ۴۳ ساله باشد.

او از همه مسلمانان برای پیوستن به «دولت اسلامی» دعوت کرده و این را رسالت تمام مسلمانان دانسته است.

دولت عراق: البغدادی در حمله هوایی مجروح شده

این ویدئو درحالی پخش شده که یک روز پیش برخی از رسانه‌های عراق خبری مبنی بر زخمی شدن البغدادی و کشته‌شدن چند تن از رهبران داعش در یک حمله هوایی منتشر کرده بودند. منابع امنیتی عراق این جراحات را بسیار عمیق دانسته‌اند. آنها مدعی شده بودند که در حال حاضر البغدادی به سوریه منتقل شده است.

Isis

گروهی از جنگاوران “داعش”

اولین ظهور جدی داعش با طغیان شاخه عراقی آن به رهبری ابوبکر البغدادی در برابر دستورات ایمن ظواهری خلیفه فعلی القاعده نمایان شد. طبق ادعای وزارت کشور عراق، نام اصلی ابوبکر بغدادی «ابراهیم عواد ابراهیم» است که سابقا مسئولیت عضوگیری برای القاعده را بر عهده داشت.

به عقیده برخی از کارشناس‌ها داعش برخلاف سنت القاعده فعالیت گسترده‌ای را نیز در رسانه‌ها آغاز کرده است. پیشتر هم ویدئوهایی منتسب به این گروه منتشر شده که از کیفیت بالا و امکانات حرفه‌ای برخوردار هستند.

به گزارش مجله «اکونومیست»، اکنون داعش حدود سه هزار عضو خارجی دارد که تقریباً هزار تن از آن‌ها اهل چچن و نزدیک به ۵۰۰ نفر نیز از شهروندان اروپا هستند. این مجله مدعی شده که غنیمت‌های جنگی این گروه عبارت است از ۵۰۰ میلیارد دینار و انبوهی از سلاح‌های پیشرفته آمریکایی از جمله شش هلی‌کوپتر «باز سیاه» ارتش آمریکا.

اخیراً نیز برخی منابع از فروش نفت‌ در مناطق تصرف شده توسط این گروه خبر داده‌اند.

Share