Share

شبه‌نظامیان داعش عکس‌هایی در اینترنت منتشر کرده‌اند که نابودی شماری زیارتگاه، مسجد و ضریح را به کمک بولدوزر یا مواد منفجره در مناطق تحت تصرف آنها نشان می‌دهد.

Iraq

روز شنبه پنجم ژوئیه هم‌زمان با انتشار ویدئوی منتسب به خطبه‌خوانی ابوبکر البغدادی در مسجد جامع موصل، تصاویری نیز از عملیات نابودسازی مقبره‌ها، بقعه‌‌ها، مساجد و اماکن زیارتی شیعیان و سنی‌های شمال عراق منتشر شدند.

در یکی از این تصاویر، بولدوزرهایی دیده می‌شوند که در حال زیر و رو کردن چند مسجد و نمازخانه در نینوا هستند. برخی از این اماکن با مواد منفجره تخریب شده‌اند.

صحنه‌های دیگر ویدئوی یادشده، یکسان‌ شدن پنج حسینیه و نمازخانه با خاک را در موصل نشان می‌دهند.

در شهر تلعفر، در نزدیکی مرز سوریه چهار مسجد و یک ضریح نابود شده‌اند. یک هفته پیش نیز در این شهر که در ۷۰ کیلومتری موصل قرار دارد، سه مقبره و سه مسجد دیگر خراب شده بودند.

زیارتکده‌هایی چون قبرالبنت، شیخ فتحی و حسینیه قبه در موصل و حسینیه سعد بن عقیل و حسینیه قدوه در تلعفر از نمونه‌های منهدم شده هستند.

شبه‌نظامیان داعش بقعه‌ها و حسینیه‌ها را «محراب کفر و مظهر شرک» می‌خوانند. آنها تنها محل مقدس مسلمانان را کعبه و خانه خدا می‌دانند.

عکس‌‌های تخریب اماکن مذهبی زیر عنوان «نابودی بتکده‌ها» در شبکه اینترنت بارگذاری شده‌اند و واقعی بودن آنها تصدیق نشده‌‌اند.

سیاهپوشان داعش پیش از این هم دو کلیسای آشوری موصل را اشغال کرده بودند.

آنها ناقوس کلیساها، صلیب‌ها و مجسمه‌های «حضرت مریم» را شکستند و به جایشان پرچم‌های سیاه آویختند.

Share