Share

بیش از ۹۰۰ تن از استادان دانشگاه‌های ایران طی چند نامه پشتیبانی خود را از رضا فرجی دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری که در آستانه استیضاح مجلس قرار دارد، اعلام کردند.

101 farajidana

رضا فرجی دانا، وزیر علوم و تحقیقات

به گزارش روزنامه اعتماد، این استادان دانشگاه در نامه‌ای به علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران نسبت به «تضعیف وزیر علوم توسط شماری از نمایندگان» ابراز تأسف کرده‌اند.

امضاکنندگان این نامه گفته‌اند: «در شگفتیم که نمایندگانی که در طول سال‌های گذشته در برابر همه گونه ناهنجاری و تصمیمات نابخردانه و بی‌حرمتی به نهاد دانشگاه ساکت بوده‌اند اکنون فعالیت‌های بازدارنده خود را در مقابل سیاست‌های اصولی وزارت علوم دو چندان کرده‌اند.»

دلایل استیضاح

شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، در هفته نخست تیرماه سال جاری، طرح استیضاح رضا فرجی دانا وزیر علوم را تسلیم هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی کردند.

حجت‌الله درویش‌پور، نماینده ایذه و باغ مالک در گفت‌وگو با وب‌سایت «تابناک» درباره دلایل درخواست استیضاح این وزیر دولت یازدهم گفت: «دلایل زیادی برای استیضاح وزیر علوم وجود ندارد.»

به گفته عضو کمیسیون آموزش مجلس، «برخی از نمایندگان اصولگرای مجلس شورای اسلامی، طرح استیضاح وزیر علوم را امضا کرده‌اند و دلیل آن هم ازجمله انتصابات اخیر رؤسای دانشگاه تهران، شریف و چند دانشگاه دیگر و همچنین استفاده از مشاورین ازجمله توفیقی بوده است».

وی با اشاره به تأثیر طرح اسلامی‌سازی دانشگاه در این زمینه، دلیل اصلی این استیضاح را بررسی پرونده بورسیه ۳۰۰ دانشجوی دکترا دانست و گفت: «همه این مواردی که اعلام می‌شود، نوعی بهانه و سرپوش برای اصل ماجراست.»

faraji dana

همچنین به گفته الیاس نادران، نماینده مجلس و از امضاکنندگان طرح استیضاح، بازگشت دانشجویان ستاره‌دار، انتصاب‌های وزارت علوم و فرایند انتخاب رؤسای دانشگاه‌ها از دیگر دلایل استیضاح است.

برخی انتخاب جعفر میلی منفرد و جعفر توفیق، از چهره‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان را به عنوان معاون و مشاور این وزارتخانه، از مسائلی می‌دانند که از روز آغاز به کار فرجی دانا، حساسیت نمایندگان را برانگیخته است.

موضوع استیضاح وزیر علوم چند روز پس از آن پیش کشیده می‌شود که آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران گفته بود، دانشگاه «محل جولان و فعالیت‌های جریان‌های سیاسی» نیست. رهبر ایران با اشاره به «پدیده‌های زیان‌بار» در گذشته، خواسته بود که دانشگاه «باشگاه سیاسی» نشود.

بر اساس آمار رسمی ارائه شده از سوی مجتبی صدیقی، رئیس سازمان دانشجویان، از سال ۱۳۸۵ تا سال ۱۳۹۲، در هشت ‌سال فعالیت وزارت علوم در دولت‌های نهم و دهم که با وزارت محمدمهدی زاهدی و کامران دانشجو همراه بود، ۷۳ دانشجو با معدل کار‌شناسی زیر ۱۴، و ۷۰‌ دانشجو با معدل کارشناسی‌ ارشد زیر ۱۶به دانشگاه‌های خارج از کشور اعزام شده‌اند.

شماری از نمایندگان مجلس می‌گویند طرح استیضاح وزیر علوم توام با «اهداف سیاسی» است و انتصاب مدیران اصلاح‌طلب در برخی وزارتخانه‌ها باعث نگرانی اصولگرایان و نمایندگان وابسته به این جناح در مجلس شده است. 

Share