Share

سازمان ثبت احوال ایران اعلام کرد طی ۹ ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۲بیش از ۳۰ هزار دختر که کمتر از ۱۵ سال سن داشته‌اند، ازدواج کرده‌اند.

به گزارش روزنامه شرق، از مجموع ۵۷۹ هزار و ۸۷۱ مورد ازدواج در این مدت، ۳۰ هزار و ۹۵۶ ازدواج آن مربوط به دختران زیر ۱۵سال بوده است.

آمارهای سازمان ثبت احوال ایران نشان می‌دهد که در سال ۱۳۸۹ نیز بیش از ۴۲ هزار ازدواج کودکان ۱۰ تا ۱۴ سال در این کشور به ثبت رسیده است.

آمارها در حالی از ازدواج کودکان در ایران حکایت دارند که احمد تویسرکانی، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک ایران گفته بود ثبت ازدواج زیر سن ۱۵ سال «غیرقانونی» است و «موردی را در این زمینه که پائین‌تر از سن قانونی ازدواجی به ثبت برسد، سراغ ندارد.»

بر پایه قوانین ایران، سن ازدواج برای دختران ۱۳ سال و برای پسران ۱۵سال است، اما پدر و یا جد پدری می‌توانند دختران کمتر از این سن را نیز با اجازه دادگاه بر سر سفره عقد بنشانند.

این در حالی است که بنا به آمار ارائه شده از سوی صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، عوارض ناشی از بارداری و زایمان یکی از مهم‌ترین علل مرگ دختران در سنین ۱۵ تا ۱۹ سال در سطح جهان است و سالانه منجر به ۷۰ هزار مرگ می‌شود.

بنا به این گزارش، نوزادان مادران کمتر از ۱۸ سال نیز ۶۰ درصد بیشتر از سایر نوزادان با خطر مرگ و بیماری روبه‌رو هستند.

بالا بردن سن ازدواج زنان در قوانین جمهوری اسلامی،  یکی از خواسته‌های فعالان حقوق زنان در ایران است.

Share