Share

با اوج‌گیری مصرف برق در ۱۵ روز اول تابستان، دو وزارت نیرو و صنعت تصمیم گرفته‌اند صنایع را با وعده پاداش چند میلیارد تومانی به صرفه‌جویی ترغیب کنند. این طرح با نام «ذخیره عملیاتی برق صنایع» اجرا می‌شود.

Mesbah 1

خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو در روز ۱۵ تیر اعلام کرد: «حداقل سهمیه جلب همکاری مشترکان صنعتی در شرکت‌های برق منطقه‌ای به منظور کاهش پیک بار تابستان ۸۰۰ مگاوات است.»

به نوشته مهر، حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو نامه‌ای در این باره به محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت فرستاده و اعلام کرده است: «اگر صنایع نسبت به کاهش مصرف برق در ساعات پیک تابستانی اقدام کنند، مشمول پاداش چند میلیارد تومانی خواهند شد.»

شرکت توانیر، طرح ذخیره عملیاتی برق صنایع برای مدیریت ۸۰۰ مگاوات پیک مصرف را در دستور کار قرار داده است. همایون حائری، مدیرعامل این شرکت اعلام کرد: «در صورت صرفه‌جویی صنایع برق هر کیلووات ساعت برق مصرف نشده معادل ۴۴۳ تومان از صنایع خریداری می‌شود.»

علیرضا احمدی‌ یزدی، مدیر بخش مدیریت مصرف توانیر هم می‌گوید که در سال گذشته دو هزار و ۳۲۲ مشترک صنعتی در کل ایران با طرح مدیریت مصرف صنعت برق همکاری کرده و در مجموع ۲۳۴ میلیارد ریال پاداش یا تخفیف دریافت کرده‌اند.

شرک توانیر جدولی منتشر کرده که حداقل سهمیه جلب همکاری مشترکان صنعتی در آن درج شده است. حداکثر سهمیه از آن شرکت برق منطقه‌ای اصفهان با ۱۷۰ مگاوات و حداقل آن مربوط به شرکت برق منطقه‌ای سیستان و بلوچستان، سمنان و زنجان با ۱۰ مگاوات برق است.

پیک مصرف برق تابستان سال گذشته در ایران ۴۶۴۰۰ مگاوات بوده و پیش‌بینی می‌شود که این میزان در سال جاری به ۵۰ هزار مگاوات برسد.

هوشنگ فلاحتیان، معاون وزیر نیرو در اردیبهشت ۱۳۹۳ گفته بود که دولت برای جبران هزار مگاوات کسری برق، برنامه ریزی کرده تا صنایع و مصرف‌کنندگان بالای یک مگاوات برای ۲۰۰ ساعت از ماه‌های تیر و مرداد کاهش بار داشته باشند.

سهمیه‌بندی برق صنایع در حالی اعلام می‌شود که برق کلان‌شهر تهران از آغاز تیرماه روزانه چند مرتبه قطع می‌شود. محمد هاشمی، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران، علت این امر را گرم شدن روغن ترانس‌ها به دلیل مصرف بالا و دمای هوا خوانده و از مردم خواسته که بین ساعت ۱۱ تا سه بعد از ظهر و ۹ تا ۱۱ شب در مصرف برق صرفه‌جویی کنند.

قطع برق در تهران به شیوه جدیدی انجام می‌شود و فاقد زمان‌بندی است. روزنامه «شرق» می‌نویسد در یک مجموعه ساختمانی از میان ۲۰ واحد آپارتمان، ۱۰ واحد برق دارند و باقی ساعاتی از روز را با بی‌برقی سپری می‌کنند.

Share