Share

به گفته غلامحسین اسماعیلی رئیس کل دادگستری استان تهران، سیاست دستگاه قضائی ایران در رسیدگی به آن دسته از پرونده‌هایی که در ایران «پرونده‌های غیر اخلاقی و منافی عفت» خوانده می‌شود، عدم اطلاع‌رسانی درباره «جزئیات» است.

اسماعیلی در پاسخ به پرسشی از سوی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پیرامون پرونده آزار جنسی چندتن از دانش‌آموزان دو مدرسه پسرانه در تهران گفت: «قرار بر این است که در پرونده‌های مربوط به منافی عفت، اطلاع‌رسانی نشود.»

این مقام مسئول با اشاره به اینکه «تبیین این موضوع خود اشاعه منکرات را به دنبال دارد»، گفت: «موضع ما در رسیدگی به این پرونده‌ها روشن است و حتی صراحت داریم که اگر چنین پرونده‌هایی در دادگاه مطرح شد دادگاه باید غیرعلنی برگزار شود.»

تجاوز جنسی

اسماعیلی درباره پرونده‌های مربوط به تجاوز جنسی به ویژه هنگامی که برای آنها شاکی خصوصی وجود دارد توضیح داد: «در پرونده‌های این‌چنینی که مجازات اعدام را دارد، حکم اعدام صادر و اجرا هم می‌شود، اما قرار بر این نیست که محتویات پرونده اطلاع‌رسانی شود؛ زیرا در تعالیم دین و مقررات کشور ما در ارتباط با اعمال منافی عفت اصل بر غیرعلنی برگزار شدن دادگاه و جلوگیری از اشاعه این قبیل اخبار است.»

پیش از این همزمان با رسانه‌ای شدن خبر تجاوز در دو مدرسه تهران، حمیدرضا کفاش، معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش ‌و پرورش دولت یازدهم، گستردگی و شیوع آزار جنسی در مدارس ایران را رد کرده و گفته بود: «من این موضوع را به‌عنوان یک پدیده اجتماعی نمی‌بینم و آن را یک پدیده موردی می‌دانم.»

این مقام مسئول تاکید کرده بود: «خانواده‌ها نباید این موضوع را به هیچ‌وجه بیش از این رسانه‌ای کنند و باید برای حل مشکلات بچه‌ها پیگیری حقوقی و مشورت روان‌شناسی کنند. اگر این بچه‌ها در معرض رسانه‌ها قرار گیرند، دردشان رفع نمی‌شود و دیگر قابل علاج نیستند.»

خبر آزار جنسی به چند تن از دانش‌آموزان پسر در تهران در نیمه نخست خردادماه سال جاری توسط رسانه های داخل ایران منتشر شد.

روز ۱۳خرداد خبرگزاری مهر نوشت: ناظم یک مدرسه ابتدایی در غرب تهران به اتهام «آزار و اذیت» [آزار و تجاوز جنسی] دانش‌آموزان به‌صورت غیرعلنی در در شعبه ۷۹دادگاه کیفری استان تهران محاکمه و سپس روانه زندان شد.

تجاوز جنسی در دو مدرسه پسرانه،  زمانی علنی شد که والدین یکی از دانش‌آموزان، از نوع رفتار فرزندش به مشکل جسمی و روانی وی پی برد و مشکل را با مدرسه در میان گذاشت. در پی این اقدام، جمعی از اولیای دانش آموزان با حضور در آموزش و پرورش، خواستار رسیدگی به این موضوع شدند و مسئله تجاوز در مدرسه ابعاد رسانه‌ای پیدا کرد.

روز بیستم خردادماه، روزنامه «شهروند» نوشت در بررسی‌ها مشخص شده در یکی از دو مدارس یادشده، ناظم مدرسه به شش دانش‌آموز تجاوز کرده، اما از مدرسه دیگر آماری اعلام نشده است.

در شرایطی که مسئولان رسمی معتقدند باید از رسانه‌ای شدن این موضوع به دلایل اخلاقی خودداری کرد، برخی کارشناسان حوزه اجتماعی معتقدند داستان تجاوز به کودکان پسر – ازجمله در مدارس – تازگی ندارد، اما همواره از سوی مردم و مسئولان حکومت پنهان شده است.

خانواده‌ها نیز اغلب در کنار «سیاست انکار نهادهای رسمی»، به دلایلی چون «عدم آگاهی»، «تسلط فرهنگ محافظه‌کار» و «باورهای سنتی» از کودکانی که مورد آزار جنسی قرار گرفته اند، نه تنها حمایت نمی‌کنند، بلکه آنان را تحقیر و سرزنش می کنند. در چنین شرایطی «پنهانکاری»، «احساس ناامنی روانی»، «افت تحصیلی»، «بی‌اعتمادی»، «ناتوانی در برقراری رابطه جنسی» و «خطر ابتلا به بیماری‌های جنسی» کسانی را که مورد آزار جنسی قرار گرفته اند، تهدید می کند.

متولدان دهه ۶۰ که امروز در سنین جوانی هستند و به واسطه گسترش وب‌سایت‌های اینترنتی شانس بیان غیرعلنی مشکلات خود را دارند، یکی از بزرگ‌ترین گروه‌هایی هستند که تجربه این نوع رفتارها و پیامدهای روانی آن را تا حدی بیان کرده‌اند.

Share