Share

انتشار نتایج آزمایش‌های انجام شده توسط یک آزمایشگاه آلمانی نشان می‌دهد میزان گوگرد موجود در بنزین‌های تهران در دو سال گذشته ۲۰ برابر حد مجاز بوده است.

Petrol_Fuel_Tehran

بنزین‌ها و گازوییل‌ها در ایران بیش از حد مجاز گوگرد دارد

مدیر کل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اعلام این خبر گفت:«طی سه مرحله نمونه برداری از نمونه های بنزین معمولی و سوپر توزیع شده در شهر تهران در  دی ماه ۱۳۹۰، شهریور و بهمن ۱۳۹۱ از چند پمپ بنزین مختلف تهیه و برای آنالیز به آزمایشگاه ASG در کشور آلمان ارسال شد».

به گفته وحید حسینی نتایج آزمایش‌ها نشان دادند محتوای گوگرد بنزین های نمونه برداری شده به جز یک نمونه، بین ۱۶۶ بخش در واحد میلیون (ppm) تا ۲۷۰ ppm، یعنی به طور متوسط حدود ۲۰ برابر بیشتر از میزان مجاز بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر،  بر اساس این آزمایش‌ها مشخص شد عدد اکتان بنزین های نمونه برداری شده نیز به جز یک مورد بنزین سوپر جایگاه آپادانا، بسیار پایین تر از حد استاندارد است که به آلودگی فراوان منجر می‌شود.

متوسط عدد اکتان اندازه گیری شده در حدود ۸۳ است که با حد استاندارد یعنی ۹۱ فاصله زیادی دارد. عدد اکتان پایین موجب افزایش آلاینده‌ها، افزایش مصرف سوخت وکاهش عمر مفید موتور می‌شود.

وحید حسینی مشکل اصلی کیفیت بنزین های نمونه برداری شده  راعدد اکتان بسیار پایین، محتوای بنزن (Benzen) و گوگرد بسیار بالا عنوان کرد.

پیش‌تر میزان گوگرد موجود در گازوییل‌های ایران نیز ۱۰۰ حد مجاز اعلام شده بود.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران روز ۱۳ تیرماه گفت میزان مجاز گوگرد درگازوییل باید بین ۲۰ تا ۵۰ ppm باشد در حالی که گوگرد موجود در گازوییل‌های مصرفی در ایران بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ ppm است.

به گفته این عضو شورای شهر تهران زمانی سرب، گازهای سمی و آزبست تهدیدکننده سلامت هوای پایتخت بودند، اما اکنون این الگو تغییر کرده و در حال حاضر آلودگی هوای تهران به دلیل ذرات معلق است.

ذرات ریز معلق در هوا با نفوذ به جریان خون  باعث بیماری‌های مختلفی از جمله پارکینسون، آلزایمر و تصلب شرائین می‌شوند.

Share