Share

یافتن راه‌حل سیاسی برای غلیه بر بحران عراق، روز به روز غیر قابل دسترس‌تر می‌شود. اهل سنت در این کشور  نوری مالکی، نخست‌وزیر را تهدید کرده‌اند که عراق به سه بخش کردستان، شیعه و سنی تقسیم خواهد شد.

شیخ محمد طه حمدون: تنها یک راه حل وجود دارد. سه دولت مستقل کردها، شیعیان و اهل سنت زیر یک پرچم.

شیخ محمد طه حمدون: تنها یک راه حل وجود دارد. سه دولت مستقل کردها، شیعیان و اهل سنت زیر یک پرچم.

به‌گزارش رویترز، اهل سنت، نوری مالکی را در برابر پذیرش گزینه خودمختاری برای مناطقی قرار داده‌اند که اکثریت ساکنان آن‌ها سنی هستند. به تاکید آنان در غیر این صورت دولتی مستقل در این مناطق اعلام موجودیت خواهد کرد.

شیخ محمد طه حمدون، سخنگوی جنبش اعتراضی اهل سنت عراق گفت: «تنها یک راه حل وجود دارد. سه دولت مستقل کردها، شیعیان و اهل سنت زیر یک پرچم. بغداد هم پایتخت مشترک باقی می‌ماند.»

به‌گفته وی اگر نوری مالکی با این درخواست کنار نیاید «سه کشور مستقل به‌وجود می‌آید.»

پیش از این نیز مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در شمال این کشور اعلام کرده بود که یک همه‌پرسی‌ درباره استقلال کردستان برگزار خواهد کرد.

پارلمان عراق روز دوشنبه (۷ ژوئیه / ۱۶ تیر) دومین جلسه خود را که قرار بود روز سه‌شنبه به‌منظور گزینش یک رهبر سیاسی جدید برگزار شود، به ماه اوت موکول کرد. بدین ترتیب خلاء خطرناک قدرت در عراق همچنان ادامه خواهد یافت.

پارلمان جدید عراق نخستین جلسه رسمی خود برای تعیین رئیس مجلس، رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر را روز سه‌شنبه (اول ژوئیه /۱۰  تیرماه) برگزار کرد، اما تعداد نمایندگان این جلسه پس از اعلام تنفس، از حد نصاب برای رای‌گیری افتاد.

نوری مالکی اعلام کرده است که برای بار سوم خود را نامزد پذیرش مسئولیت ریاست دولت خواهد کرد.

نوری مالکی اعلام کرده است که برای بار سوم خود را نامزد مقام نخست وزیری خواهد کرد.

تشکیل دولت جدید با مشارکت بیشتر سنی‌ها و کردها به‌عنوان شرط پایان بخشیدن به خشونت در عراق شمرده می‌شود. نوری مالکی اعلام کرده است که برای بار سوم خود را نامزد مقام نخست‌وزیری خواهد کرد. نامزدی او حتی در میان شیعیان نیز بحث‌برانگیز است.

این در حالی است که نوری مالکی در بیانیه تازه‌ای نسبت به اقدام‌های طرف‌های داخلی و خارجی برای کارشکنی در روند سیاسی در عراق هشدار داد.

نخست‌وزیر عراق در این بیانیه گفت: «امروز ما با هدف دفاع از عراق و مردم آن وارد نبردی شده‌ایم که در برابر حملات تروریستی و تلاش برخی گروه‌ها به‌منظور تقسیم آن قرار گرفته است.»

وی در این بیانیه از هرگونه خطری که وحدت و تمامیت ارضی عراق را به خطر بیاندازد سخن گفت و جنگ کنونی را انتخابی استراتژیک «برای حفاظت از وحدت و حاکمیت عراق و منافع مردم» عنوان کرد.

روز دوشنبه اعلام شد که در درگیری‌های نظامی میان نیروهای دولتی عراق و شورشیان، یک فرمانده بلندپایه ارتش عراق، به نام نجم عبدالله علی کشته شده است.

سرلشکر نجم عبدالله علی فرمانده یگان ششم ارتش عراق بود و در پی تیراندازی افراد ناشناس در شهر فلوجه، واقع در استان انبار کشته شد.

بحران سیاسی در عراق با حملات نظامی گسترده توسط گروه «داعش» شدت یافته است. این گروه چند روز پیش نام خود را به «دولت اسلامی» تغییر داد و رهبر خود ابوبکر بغدادی را به‌عنوان خلیفه مسلمانان برگزید. «داعش» بخش وسیعی از شمال خاک عراق را به تصرف خود در آورده است.

Share