Share

«پژوهشکده مطالعات و تحقیقات بسیج» در مورد وضعیت حجاب در ایران اقدام به کار تحقیقاتی کرده است. بر اساس این تحقیق ۳۰ درصد از زنان ایران در وضعیت «بدحجابی» به‌سر می‌برند.

به گزارش خبرگزاری فارس، در این تحقیق با عنوان «پژوهش عفاف و حجاب» دو هزار و ۸۶۸ نفر از دختران و زنان ۱۵ سال به بالا در سراسر ایران مورد مطالعه قرار گرفته‌ و در دو گروه دارای حجاب و بدحجاب جای گرفته‌اند.

بر اساس این تحقیقات «حدود ۴۱ درصد از شرکت‌کنندگان دارای حجاب برتر، ۲۵ درصد حجاب معمولی و ۳۴ درصد دارای حجاب ضعیف هستند».

همچنین «۷۵ درصد از زنان به حجاب اسلامی اعتقاد دارند، ۱۳ درصد فاقد نظر هستند و ۱۲ درصد اعتقادی ندارند.»

پژوهش بسیج نشان می‌دهد که «حدود ۶۲ درصد» از زنان و دختران مورد مطالعه از مُد پیروی می‌کنند و به آن گرایش دارند.

بسیج «داشتن تجربه دوستی با جنس مخالف، تمایل به دوستی با جنس مخالف، قانون‌پذیری و رضایت از هویت فردی» و همچنین «غرب‌گرایی، گرایش به فیلم‌های مبتذل، استفاده از ماهواره و استفاده از فیس‌بوک را از مهم‌ترین عوامل سیاسی و فرهنگی مؤثر بر میزان «بدحجابی» زنان و دختران ایرانی دانسته است.

این در حالی است که به‌گفته بسیج، زنان با «حجاب برتر» کمتر تجربه داشتن دوست جنس مخالف دارند، «هویت ملی قوی‌تری دارند، نظام را بیشتر قبول دارند، کمتر مُدگرا هستند، استفاده بهتری از فضای مجازی دارند، گرایش فمینیستی کمتری دارند و کمتر با رفتارهای پرخطر درگیر هستند».

بسیج از اینکه تعداد زنان «بدحجاب» ایران رو به افزایش است اظهار تأسف کرده و گفته است: «افرادی که دارای حجاب معمولی هستند و تحت عنوان وضعیت میانه محسوب می‌شوند با گذر زمان و شرایط کنونی جامعه مستعد گرایش به سمت بدحجابی هستند و می‌توان از آن‌ها به عنوان جامعه در معرض خطر بدحجابی نام برد.»

Share