Share

چندین آتش سوزی پی در پی و مشکوک در روزهای اخیر صدها هکتار از پارک ملی گلستان را سوزاند.

Golestan National Park_Fire_01

پارک گلستان در هفته‌های اخیر چندین بار دچار آتش‌سوزی شده است

در آخرین مورد از این حوادث که شامگاه سه شنبه ۱۷ تیر اتفاق افتاد، بیش از ۴۰۰ هکتار از اراضی جنگلی گلستان در آتش سوخت.

احتمال داده می‌شود این آتش‌سوزی‌ها عمدی بوده باشد.

به گفته مدیر دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، هنگامی که تمام محیط بانان پارک به منطقه آتش سوزی اعزام شده و سرگرم خاموش کردن آتش بودند شکارچیان متخلف وارد پارک شده و تعداد زیادی از حیات وحش را شکار کرده‌اند.

به گفته کیوان هوشمند، شکارچیان غیر مجاز که از روستاهای اطراف هستند، گاهی با ایجاد آتش سوزی عمدی محیط بانان را به اطفای حریق مشغول می‌کنند تا بتوانند به شکار غیر مجاز بپردازند.

این فعال محیط زیست به خبرگزاری مهر گفته است در منزل یکی از شکارچیان لاشه دو مرال، یک شوکا ، یک میش و یک بره میش کشف شد.

صعب العبور بودن منطقه «ییلاق دشت» در پارک ملی گلستان و مرتفع بودن آن و همچنین وزش بادهای تند و گرم باعث شد آتش گسترش یابد و مهار آن به دشواری انجام شود.

به گفته جواد سلیاری، مدیر پارک ملی گلستان، برای خاموش کردن آتش از نیروهای فرمانداری و بخشداری منطقه، نیروهای منابع طبیعی و محیط زیست دو استان گلستان و خراسان شمالی و همچنین نیروهای مردمی کمک گرفته شد.

به غیر از منطقه «ییلاق دشت»، منطقه « پیچ سلیمان کشته» در پارک ملی گلستان نیز در هفته‌های اخیر حداقل سه بار دچار آتش سوزی شد و ده‌ها هکتار از اراضی آن سوخت.

Golestan National Park_Road

عبور جاده از میان این جنگل آسیب‌های فراوانی به بار آورده و خطر آتش سوزی بر اثر سهل‌انگاری را نیز افزایش داده است

آخرین مورد از آتش‌سوزی در این منطقه، روز ۱۵ تیرماه رخ داد. نزدیک بودن «پیچ سلیمان کشته» به جاده عبوری و حضور گردشگران در این منطقه، احتمال آتش‌سوزی بر اثر سهل‌انگاری را قوت بخشیده است.

به گفته اسماعیل مهاجر، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان، با قرار گرفتن جاده عبوری در میان جنگل می‎توان گفت عامل انسانی مهمترین دلیل وقوع این آتش سوزی‌ها است.

مهاجر در گفتگو با خبرگزاری ایرنا ضمن انتقاد از عبور جاده ترانزیتی و بین‌المللی تهران – گرگان – مشهد از وسط پارک ملی گلستان تاکید کرد:«از سال‎ها ‎قبل پیشنهاد شد که مسیر عبوری دیگری تعریف شود و محور فعلی به عنوان یک جاده توریستی مدنظر قرار گیرد، اما این موضوع همچنان بلاتکلیف مانده است».

وجود جاده، خشکسالی، کمبود باران و بی‎احتیاطی مسافران از عوامل آغاز و گسترش آتش سوزی در پارک ملی گلستان است.

Share