Share

آیت‌الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان در نماز جمعه تهران به دولت حسن روحانی هشدار داد و گفت «فتنه‌گران» راهشان باز شده و این مسأله جدی است.

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان

جنتی گفت: «در شرایط جدید متأسفانه دائما چراغ سبز به فتنه‌گران نشان داده می‌شود و با کلمه اعتدال امیدوارشان کرده‌اند.»

مقام‌های ایرانی از اعتراضات مردمی سال ۱۳۸۸ که نزدیک به یک سال به‌طول انجامید به‌عنوان «فتنه» یاد می‌کنند و کسانی را که در این اعتراضات شرکت داشتند «فتنه‌گر» می‌نامند.

احمد جنتی گفت: «عناصر مرتد، سابقه‌دار، محکومیت‌دار و زندان‌رفته یکی‌یکی راهشان باز شده و امیدوار شدند تا بتوانند بیایند و پست‌ها را اشغال کنند که از جمله پست‌ها، دانشگاه‌ها است که کار کادرسازی نظام را برعهده دارند.»

وی با بیان این‌که «این مسأله جدی است»، اقدامات دولت روحانی در دانشگاه‌ها را چنین برشمرد: «انتصاب افرادی که در قائله ۱۸ تیر ۷۸ و فتنه ۸۸ نقش مؤثر داشتند»؛ «انتصاب افراد بدون استعلام از مراجع قانونی»؛ «انتصاب در عین مخالفت مراجع قانونی»؛ «برکناری عناصر مؤمن در دانشگاه» و «ادامه سرپرستی رؤسای دانشگاه‌هایی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی رأی نیاورده‌اند».

جنتی گفت: «این چه دهن‌کجی به شورای انقلاب فرهنگی و مجلس است؟ این‌گونه افراد یکی‌یکی می‌آیند سر کار و پست‌ها را اشغال می‌کنند و من نمی دانم این چه برخوردی بود که مجلس کرد، بنده شخصا باورم نمی‌آید کسی که از اول کار خود را نشان داد، هویت خود را مشخص کرده که چگونه است و بعد با فشار زور و امثالهم درست نمی‌شود.»

اشاره احمد جنتی به ماجرای استیضاح رضا فرجی‌دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری ایران در مجلس است. شماری از نمایندگان مجلس در هفته نخست تیرماه سال جاری، طرح استیضاح رضا فرجی‌دانا را تسلیم هیأت رئیسه مجلس کردند. در توضیح دلایل این استیضاح از جمله به بازگشت دانشجویان ستاره‌دار، انتصاب‌های وزارت علوم و فرایند انتخاب رؤسای دانشگاه‌ها اشاره شده بود اما در پی نشست علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران با وزیر علوم و استیضاح‌کنندگان وی، استیضاح این وزیر در روز دوشنبه ۱۶ تیرماه منتفی اعلام شد. قرار شده است خواسته‌های استیضاح‌کنندگان در طی یک ماه آینده پیگیری شود.

دبیر شورای نگهبان همچنین برداشت دولت از شعار «اعتدال» را مورد انتقاد قرار داد و گفت: «خیال می‌کنند معنی اعتدال این است که دیگر برخورد با دشمن و با عناصر شناخته‌شده دشمن نکنیم و این ضد اعتدال و افراط است.»

Share