Share

علی کامرانی پدر محمد کامرانی، یکی از قربانیان بازداشتگاه کهریزک می‌گوید که سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران در جریان دادگاه گفته است: «من خلاف کردم، دادیار من خلاف کرده و من عذرخواهی می‌کنم و دست و پای شما را می‌بوسم.»

saeed-Mortazavi3

پس از حادثه کهریزک سعید مرتضوی از دستگاه قضائیه ایران معلق شد

کامرانی که به مناسبت پنجمین سالگرد مرگ شماری از معترضان به انتخابات سال ۱۳۸۸در بازداشتگاه کهریزک با روزنامه شرق گفت‌وگو کرده، افزود: «ما (به مرتضوی) پاسخ دادیم همان‌طور که روز اول می‌گفتی بچه‌های ما “مننژیت” گرفته‌اند، حالا در رسانه از مردم ایران و خانواده جان‌باختگان عذرخواهی کن و تغییر رویه بده تا من ببخشم. او در دفتر دکتر کمالی، وکیل ما این‌ها را می‌گفت اما در عمل انجام نمی‌داد.»

سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران، حسن زارع دهنوی، معاون سابق امنیتی دادستانی تهران و علی‌اکبر حیدری‌فر، دادیاری که دستور انتقال تعدادی از معترضان انتخاباتی در سال ۱۳۸۸را به بازداشتگاه کهریزک داده بود، سه متهم این پرونده هستند.

مرتضوی در ابتدا علت مرگ این سه تن را بیماری مننژیت اعلام کرد اما مدتی بعد با تشکیل کمتیه‌های حقیقت‌یاب مشخص شد که این سه نفر بر اثر ضرب و شتم جان داده‌اند.

در بازداشتگاه کهریزک دست‌کم سه نفر از معترضان به نتیجه انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ایران، به‌ نام‌های امیر جوادی‌فر، محسن روح‌الامینی و محمد کامرانی کشته شدند.

مرتضوی در ابتدا علت مرگ این سه تن را بیماری مننژیت اعلام کرد اما مدتی بعد با تشکیل کمتیه‌های حقیقت‌یاب مشخص شد که این سه نفر بر اثر ضرب و شتم جان داده‌اند.

نخستین جلسه دادگاه متهمان پرونده بازداشتگاه کهریزک روز سه‌شنبه هشتم اسفند سال ۱۳۹۱در شعبه ۷۶دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی مدیر خراسانی و به‌صورت غیرعلنی برگزار شد.

هیأت قضایی این پرونده که شامل پنج قاضی به ریاست قاضی مدیر خراسانی بودند، در نهایت پس از گذشت ۱۱جلسه، در ابتدای خرداد سال ۱۳۹۲پایان دادرسی را اعلام کردند.

mohammad kamrani

مزار محمد کامرانی فر، بهشت زهرا تهران

بعد از حدود یک ماه از اعلام پایان دادرسی، ابتدای مردادماه سال ۱۳۹۲شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران، احکام متهمان این پرونده را صادر کرد.

غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه همان موقع اعلام کرد تا زمانی که احکام متهمان قطعی نشود، نمی‌توان جزئیات آن را اعلام کرد.

اما خبرگزاری‌ها گزارش دادند که دادگاه کیفری سه متهم پرونده را در رابطه با اتهام بازداشت غیرقانونی به انفصال دایم از خدمات قضائی و پنج سال انفصال از خدمات دولتی محکوم کرده و سعید مرتضوی متهم ردیف اول پرونده به اتهام گزارش خلاف واقع به ۲۰۰هزار تومان جریمه نقدی نیز محکوم شده است.

این در حالی است که وی در مورد اتهام معاونت در قتل محمد کامرانی، از بازداشت‌شدگانی که در کهریزک کشته شد، با نظر اکثریت قضات بی‌گناه شناخته شد.

در نهایت پس از گذشت ۲۰روز، پرونده با اعتراض هر سه متهم این پرونده و دو نفر از شاکیان به احکام دادگاه، برای رسیدگی در مرجع تجدید نظر به دیوان عالی کشور فرستاده شد.

Share