Share

روزنامه شرق گزارش داده است که روز دوشنبه ۲۳ تیر، آلودگی ذرات گرد و غبار در برخی شهرهای استان خوزستان به ۲۵ برابر حد مجاز رسید.

بر پایه گزارش روز سه‌‌شنبه ۲۴ تیر این روزنامه، شهریار عسگری، مسئول اطلاع‌رسانی اداره کل حفاظت محیط‌ زیست خوزستان گفت: «میزان وجود ذرات گرد وغبار در شهر دزفول سه هزار و ۶۵۶، مسجدسلیمان دو هزار و ۱۰۰، ماهشهر یک‌هزار و ۶۹۵، شادگان یک‌هزار و ۲۴۱ و در شهر اهواز نیز یک‌هزار‌ و ۲۰۰ میکروگرم بر متر مربع ثبت شده است.»

این در حالی است که میزان استاندارد و مجاز ذرات معلق گرد و غبار در هوا ۱۵۰ میکروگرم است.

شرق می‌نویسد افزایش ۲۵ برابری آلودگی هوا باعث نشده تا ادارات دولتی تعطیل شوند و روز دوشنبه همه کارکنان ادارات دولتی و خصوصی در هوای آلوده خوزستان در محل کار خود حاضر شدند، اما شدت آلایندگی باعث لغو تعدادی از پروازهای فرودگاه اهواز شده است.

سازمان هواشناسی ایران پیشتر در مورد افزایش آلودگی‌های ناشی از گرد و غبار و ریزگردهای عربی هشدار داده بود. افزون بر خوزستان‌، هوای استان‌های کرمانشاه و ایلام نیز به این گرد و غبارها آلوده شده است.

گرد و غبارها و ریزگردها در چند سال اخیر در ایران افزایش یافته‌اند که علت آن «خشک شدن تالاب‌های ایران» و «توقف کویرزدایی در عراق» است.

Share