Share

وزیر خارجه بریتانیا رسماً اعلام کرد که مقام خود را واگذار می‌کند. هیگ که از سال ۲۰۱۰ در دولت دیوید کامرون این پست را بر عهده داشت، دوشنبه شب ۱۴ ژوئیه این خبر را در صفحه توئیتر خود اعلام کرد.

Heague

رسانه‌های بریتانیایی نوشته‌اند که فیلیپ هاموند، وزیر دفاع کنونی این کشور جایگزین هیگ در وزارت خارجه خواهد شد. قرار است ویلیام هیگ تا انتخابات پارلمانی بریتانیا در ماه مه  سال ۲۰۱۵،  ریاست مجلس عوام بریتانیا را بر عهده گیرد.

تصمیم هیگ برای کناره‌گیری از پست وزارت خارجه در چارچوب چند تغییر دیگر در کابینه کامرون گرفته شده است. محافل دولتی عنوان کرده‌اند که به زودی چند وزیر قدیمی دیگر نیز برای جایگزینی افراد جوان‌تر، از کابینه کامرون خارج می‌شوند.

قصد نخست‌وزیر بریتانیا از حزب محافظه‌کار برای ترمیم کابینه این کشور، ناشی از فشار جناح منتقد سیاست‌های اتحادیه اروپا در این حزب است. کامرون پیش‌تر وعده کرده بود که برای ماندن یا نماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا، یک همه‌پرسی در سال ۲۰۱۷ برگزار می‌کند.

ویلیام هیگ ۵۳ ساله، از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۱ رهبری حزب محافظه‌کار را بر عهده داشت. او پس از تحویل پست خود، همزمان در مقام معاونت پارلمانی کابینه، نخست وزیر بریتانیا را همراهی خواهد کرد.

هیگ یک روز پیش از اعلام کناره‌گیری خود، همراه با همتایان آمریکایی، آلمانی و فرانسوی خود در چارچوب نشست «وین ۶» با هیات مذاکره‌کننده اتمی ایران و جواد ظریف، وزیرخارجه ایران دیدار داشت.

او به تازگی در ۱۷ ژوئن در گزارشی به مجلس عوام بریتانیا، برنامه بازگشایی محدود سفارت این کشور در ایران را ارائه داده و این بازگشایی را مشروط به تامین امنیت کارکنان سفارت و فراهم بودن زمینه کار بدون مانع آنها دانسته بود.

Share