Share

شاخه نظامی حماس، پس از شکست پیشنهاد مصر برای آتش‌بس، دوباره حملات موشکی خود را به شهرهای مختلف اسرائیل آغاز کرده است.

بمباران غزه در روز ۱۳ ژوئیه، AFP

بمباران غزه در روز ۱۳ ژوئیه، AFP

پلیس اسرائیل می‌گوید یک مرد ۳۷ ساله غیرنظامی درنتیجه حمله خمپاره‌ای از سوی نوار غزه، امروز سه‌شنبه ۲۴ تیرماه (۱۵ ژوئیه) کشته شده است.  این اولین مرگ ثبت‌ شده در اسرائیل در بیش از یک هفته درگیری بین اسرائیلی‌ها و شاخه نظامی حماس است. این مرد در لحظه مرگ در حال تحویل مواد غذایی به یکی از یگان‌های ارتش اسرائیل بوده است. اسرائیل او را غیرنظامی محسوب می‌کند.

شاخه نظامی حماس، پشنهاد آتش‌بس مصر را روز سه‌شنبه ۲۳ تیر ماه رد کرد و حملات موشکی و خمپاره‌ای به سمت اسرائیل بلافاصله پس از رد این پیشنهاد آغاز شدند. دیگر شاخه‌های نظامی گروه‌های فلسطینی نیز از این پیشنهاد استقبال نکردند.

پیش از این، مقامات اسرائیلی از جمله بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل که کابینه امنیتی خود را برای بحث در مورد پیشنهاد مصر جمع کرده بود، پیشنهاد گفت‌وگو در مورد آتش‌بس را پذیرفته بودند.

خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی (حماس)، اعلام کرده بود که از «نقش مصر در تلاش برای پایان دادن به تجاوز اسرائیل و دفاع از مردم فلسطین» استقبال خواهد شد، اما وب‌سایت رسمی حماس اعلام کرد که این شاخه نظامی آتش‌بس بدون قید و شرط را قبول نمی‌کند.

وزیر خارجه آمریکا، جان کری حماس را  برای شلیک موشک در زمانی که احتمال آتش‌بس ممکن بوده، محکوم کرد. کری گفت که ایالات متحده فشار برای آتش‌بس را ادامه خواهد داد چرا که شرایط طوری است که ممکن است خشونت بیش از این ادامه یابد.

دست کم ۱۹۰ فلسطینی در جنگ کشته شده‌اند و سازمان ملل متحد گفته است که حداقل ۸۰ درصد از کشته شدگان غیر نظامی بوده‌اند. آمار زخمی‌های جنگ اخیر در اولین ساعت روز سه‌شنبه ۲۳ تیرماه، ۱۳۵۰ نفر است و بیش از ۱۷ هزار نفر فلسطینی ناچار به ترک خانه‌های خود و پناه گرفتن در کمپ‌های سازمان ملل شده‌اند.

روابط حماس و مصر 

از سرگیری درگیری‌ها، کمتر از یک روز پس از طرح پیشنهاد آتش‌بس توسط مصر بیانگر پیچیدگی روابط سیاسی حماس با دولت جدید مصر و عدم اطمینان آن‌ها به کابینه عبدالفتاح سیسی وزیر دفاع سابق مصر و رئیس‌جمهور جدید این کشور پس از سرنگونی دولت محمد مرسی است.

روابط دولت سیسی با گروه‌های نظامی در غزه نشان داده که کار مصر برای مذاکره آتش‌بس بین اسرائیل و فلسطین سخت‌تر از قبل است.

حماس در پی کاهش حصر مرزی غزه است و دولت سیسی در این زمینه کمکی به حماس نکرده. مقامات حماس گفته‌اند که از وعده‌های بی‌اساس مصر و اسرائیل برای کاهش حصر غزه، خسته‌اند.

در آتش‌بس سال ۲۰۱۲، حماس رابطه خوبی با دولت محمد مرسی داشت، ولی با روی کار آمدن سیسی، فشارهای مصر بر غزه از جمله کنترل بیشتر بر گذرگاه مرزی رفح بیشتر شده است.

در پی نپذیرفتن پیشنهاد آتش‌بس از سوی مصر و پس از شلیک موشک‌های تازه از غزه، روز سه‌شنبه، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و موشه یعلون وزیر دفاع این کشور اعلام کردند که به شدت با مراکز حملات تروریستی در غزه مقابله خواهند کرد.

تاکنون ۱۱۰۰ موشک از غزه به سمت اسرائیل پرتاب شده است که بیشتر آن‌ها توسط سیستم دفاع موشکی «گنبد آهنین» دفع می‌شوند. با این حال پلیس اسرائیل گزارش داده که برخی از این موشک‌ها که به اهداف غیرنظامی اصابت کرده‌اند، ۱۵ نفر اسرائیلی را زخمی کرده‌اند و یک نفر را کشته‌اند.

Share