Share

شهرام امیری، متخصص هسته‌ای که در پی بازگشت از آمریکا به ایران در سال ۱۳۸۹از وی به عنوان «قهرمان ملی» تجلیل شد، بیش از یک‌ ماه است که در «بازداشت‌گاه پادگان جی» در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

shahram-amiri

حسن قشقاوی معاون کنسولی وزارت خارجه، در هنگام بازگشت شهرام امیری به استقبال رسمی او آمد

به گزارش وب‌سایت «سحام نیوز» منسوب به نزدیکان مهدی کروبی، خانواده شهرام امیری پیش از بازگشت او به ایران یک‌ماه را در بازداشت گذرانده‌اند. آنها دلیل این بازداشت را تحت فشار قرار دادن این متخصص رادیو ایزوتوپ‌های پزشکیِ دانشگاه صنعتیِ مالک اشتر (وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) برای بازگشت به ایران دانسته‌اند.

بر اساس این گزارش شهرام امیری اکنون در بازداشتگاه پادگان جی که گفته می‌شود متعلق به وزارت دفاع ایران است، محبوس است.

در اوایل تابستان ۱۳۸۹انتشار چندین ویدئوی متناقض منجر شد تا نام شهرام امیری در رسانه‌ها مطرح شود.

او ابتدا در یک ویدئو اعلام کرده بود که برای تحصیل به آمریکا پناهنده شده و پس از آن در ویدئو دیگری اعلام کرده بود طی سفر حج در عربستان ربوده شده است.

شهرام امیری پس از بازگشت به ایران با حضور در چند برنامه تلویزیونی با بیان جزئیات چگونگی ربایش خود از عربستان توسط سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا ، اعلام کرد که به «مدد الهی و یاری چند دوست معتمد از ایران»، توانسته از دست سازمان سیا و اف بی‌ آی بگریزد و به دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن پناه ببرد.

به روایت یک عضو خانواده امیری، همسر وی در یکی از پیگیری‌هایش در دادگاه شهرام امیری را به طور اتفاقی درحالی می‌بیند که او توان حرکت نداشته و دونفر زیر بغل او را گرفته بودند. شهرام امیری فریاد می‌زده یک ماه است که در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

این درحالی‌ است که در زمان بازگشت امیری به ایران هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین آمریکا گفته بود که او «میهمان دولت آمریکا» بوده و بنابر درخواست خود به آمریکا رفته و از آنجا خارج شده است.

بنابر روایت خانواده این متخصص، از چهار ماه پس از بازگشت به ایران، «ابتدا مقام‌های قضایی او را در یک خانه امن در شرق تهران نگهداری می‌ کردند که دو بار نیز به وی اجازه داده بودند در آخر هفته با خانواده اش در یک مجتمع تفریحی – فرهنگی به نام «طلاییه» در شمال شرق تهران دیدار داشته باشد.»

این گزارش می‌افزاید یک ماه پس از این ملاقات‌های خانواده امیری قطع شد. پس از آن خانواده این پژوهش‌گر متوجه می‌شوند که شهرام امیری در بازداشت و تحت بازجویی در یک سلول انفرادی است.

به روایت این خانواده، با وجود مراجعه به دفتر رهبر ایران و رئیس مجلس آنها نزدیک به دوسال است که هیچ ملاقاتی با او نداشته‌اند.

خانواده او گفته‌اند که نامه‌ای از محمود احمدی‌نژاد در اختیار دارند که در تیرماه ۱۳۹۱خطاب به سازمان قضایی نیروهای مسلح قول آزادی شهرام امیری را ظرف یک هفته داده بود.

به روایت این یک عضو خانواده امیری که در این مصاحبه نخواسته نامش فاش شود، همسر وی در یکی از پیگیری‌هایش در دادگاه شهرام امیری را به طور اتفاقی درحالی می‌بیند که او توان حرکت نداشته و دونفر زیر بغل او را گرفته بودند. شهرام امیری فریاد می‌زده یک ماه است که در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

همچنین خانواده او در مصاحبه با «سحام نیوز» گفته‌اند که نامه از محمود احمدی‌نژاد در اختیار دارند که در تیرماه ۱۳۹۱خطاب به سازمان قضایی نیروهای مسلح قول آزادی شهرام امیری را ظرف یک هفته داده بود.

بنابر گزارش‌ها شهرام امیری در زندان حشمتیه تهران، مورد شکنجه‌های روحی و جسمی قرار گرفت و در این دوران یک‌بار نیز به مدت یک هفته، در بیمارستان ۵۰۴ارتش در تهران بستری بود.

زندان «حشمتیه» یکی از زندانی‌های امنیتی متعلق به ارتش ایران است که با درجه بالای امنیتی طبقه‌بندی می‌شود.

همان زمان روزنامه واشنگتن پست از قول مقام‌های آمریکایی نقل کرده که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، بیش از پنج میلیون دلار به این متخصص هسته‌ای پیشنهاد کرده بود تا او در ازای آن، اطلاعاتی در مورد برنامه هسته‌ای ایران را در اختیار این سازمان قرار دهد.

رسانه‌های آمریکایی این اطلاعات را مربوط به احداث یک مرکز جدید غنی‌سازی اورانیوم در نزدیکی قم دانسته‌‌ بودند که توسط شهرام امیری به آمریکا و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتقل شده بود.

این درحالی است که در سال ۱۳۹۱خانواده امیری از محکومیتش به ده سال زندان و پنج سال تبعید به شهرستان خاش، به اتهام «تماس و برقراری ارتباط مجرمانه با کشورهای متخاصم و اقدام علیه امنیت ملی و در اختیار گذاردن اطلاعات طبقه بندی شده به دشمن» خبر داده بودند.

حکم او توسط شعبه هفتم دادگاه نظامی‌‌ تهران صادر شده است.

Share