Share

بشار اسد روز چهارشنبه   ۲۵ تیرماه (۱۶ ژوئیه) در مراسم تحلیف ریاست جمهوری خود شرکت کرد.

Still image from video shows Syria's President Bashar al-Assad arriving to be sworn in for a new seven-year term at the presidential palace in Damascus

اسد به کشورهای غربی و عربی هشدار داد که هزینه زیادی را بابت حمایت از شورشیان پرداخت خواهند کرد

به نقل از خبرگزاری «رویترز»، اسد در این مراسم خود را برنده «جنگ کثیفی» دانست که برای سرنگون کردن او از جانب عوامل خارجی به راه انداخته شد.

تلویزیون دولتی سوریه مراسم تحلیف اسد را که آغاز دوره سوم هفت ساله ریاست جمهوری او محسوب می‌شود، به صورت زنده پخش کرد. او که زمانی فاصله چندانی با سقوط از قدرت نداشت، اکنون در مطمئن‌ترین موقعیت خود پس از جنگ داخلی سه ساله است. برخی نزدیکان و هواداران وی نیز معتقدند که اکنون دشمنان غربی و منطقه‌ای بشار اسد ناچارند با او علیه پیشروی شبه‌نظامیان داعش تعامل کنند که در عراق پیشروی کرده‌اند.

بشار اسد در ابتدای مراسم تحلیف با گذاشتن دست خود بر قرآن سوگند یاد کرد. او در ادامه این مراسم طی سخنان تندی  قسم خورد که همه سوریه را از وجود شورشیان اسلام‌گرا پاکسازی کند. اسد هم‌زمان به کشورهای غربی و عربی هشدار داد که هزینه زیادی را بابت حمایت از «تروریست‌ها» رداخت خواهند کرد.

SYRIA-CONFLICT

انتخابات ریاست جمهوری سوریه درحالی برگزار شد که دو سوم خاک سوریه خارج از حاکمیت رژیم اسد قرار داشت

به گزارش فارس، بشار اسد در مراسم تحلیف خود، «جنگ داخلی» سوریه را یک توهم دانست، چرا که جنگ داخلی به «تروریست‌ها» مشروعیت می‌بخشد. او همچنین با تاکید به ادامه رویارویی دولت خود با تروریسم گفت که «من همین اکنون آنهایی را که گمراه شده‌اند به کنار گذاشتن سلاح‌هایشان دعوت می‌کنم، زیرا ما در مبارزه با تروریسم از پای نخواهیم نشست و هر کجا که باشد با آن خواهیم جنگید تا امنیت را به همه خاک سوریه بازگردانیم».

منظر اکبیک از اعضای «ائتلاف ملی»،  سخنان اسد را دور از واقعیت دانست. او گفت «اسد به گونه‌ای ادامه می‌دهد که گویی همه چیز در شرایط طبیعی قرار دارد و او دو سوم خاک سوریه را از دست نداده است. این یک انتخابات نمایشی بود و سوگند او نیز یک سوگند نمایشی است.»

انتخابات ریاست جمهوری سوریه درحالی برگزار شد که دو سوم خاک سوریه خارج از حاکمیت رژیم اسد قرار داشت و انتخابات در بیش از سه چهارم این سرزمین جریان نداشت.

همچنین هشت میلیون سوری در داخل و خارج کشور آواره بودند، در انتخابات شرکت نکردند.

در خشونت‌ها و جنگ داخلی سوریه میان نیروهای وفادار به بشار اسد و گروه‌های مخالف مسلح طی سه سال گذشته، بیش از ۱۷۰هزار نفر کشته و ۹ میلیون نفر نیز مجبور به ترک محل سکونت خود شده‌اند.

Share