Share

نجم الدین کریم، فرماندار کرکوک و از اعضای قدرتمند حزب «اتحادیه میهنی کردستان»، نامزد ریاست‌جمهوری عراق شد. نامزدی او، بدون هماهنگی حزب اتحادیه میهنی بوده و رهبران این حزب را غافلگیر کرده است.

نجم الدین کریم، فرماندار کرکوک

نجم الدین کریم، فرماندار کرکوک

به گزارش خبرگزاری کردی «روداو»، خبر نامزدی کریم روز چهارشنبه ۱۶ ژوئیه از سوی یک مقام رسمی حزب اتحادیه میهنی تائید شده است. روداو در گزارش خود تاکید کرده است که دفتر ریاست‌جمهوری و نیز خود کریم کماکان از پاسخ به خبرنگاران طفره می‌روند.

نجم الدین کریم، فرماندار کنونی کرکوک و از دوستان نزدیک جلال طالبانی، رهبر حزب اتحادیه میهنی و رئیس‌جمهور کنونی عراق است که از دسامبر سال ۲۰۱۲ و پس از سکته قلبی به آلمان رفته و بازنگشته است.

خبر نامزدی کریم در حالی روز چهارشنبه منتشر شد که هیرو ابراهیم احمد، از رهبران اتحادیه میهنی و همسر جلال طالبانی پس از افشای خبر تاکید کرد هنوز حزب متبوع وی برای اعلام نامزد به توافق نهایی نرسیده است. همچنین کوسرت رسول علی و ملا بختیار، دو تن از رهبران اتحادیه میهنی در بیانیه‌ای اظهار کردند که «تنها دفتر سیاسی حزب حق اعلام نامزد از سوی حزب اتحادیه میهنی کردستان را دارد و لاغیر. ما گام‌های نامشروعی را که در تقابل با دفتر سیاسی برداشته شوند، نخواهیم پذیرفت».

این بیانیه همچنین می‌افزاید که اتحادیه میهنی نامزد مورد نظر خود را برای ریاست‌جمهوری سه سال آینده به صورت رسمی اعلام خواهد کرد و به آقای مسعود بارزانی، رییس اقلیم کردستان نیز انتخاب خود را اطلاع خواهد داد.

بارزانی: زیاره المالکی بدایه لمعال

همزمان نوری المالکی در نطقی تلویزیونی اعلام کرد ریاست‌جمهوری عراق قطعاً به یک کرد خواهد رسید

همزمان نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق، روز چهارشنبه در نطقی تلویزیونی اعلام کرد ریاست‌جمهوری عراق قطعاً به یک کرد خواهد رسید. او افزود: «رییس‌جمهور عراق باید انسانی شایسته باشد، به قانون اساسی و یکپارچگی عراق احترام بگذارد، و علیه تجزیه عراق باشد.»

او در این نطق تلویزیونی خطاب به ملت‌های عرب از آنان خواست تا اجازه ندهند عراق تجزیه شود. او هشدار داد: «تجزیه صرفاً جغرافیایی نخواهد بود، بلکه مردم و منابع را نیز از یکدیگر جدا می‌کند.»

این در حالی است که از ماه گذشته و همزمان با شورش گروه‌های جهادی مسلح موسوم به داعش، مخالفت سرسختانه سنی‌ها با نخست‌وزیری مالکی و تاکید بارزانی بر برگزاری رفراندوم برای استقلال کردستان، عراق در بحران سیاسی عمیقی به سر می‌برد. داعش یک‌سوم عراق را در کنترل گرفته است و دیگر گروه‌های مخالف تاکید دارند که مالکی نباید برای دور بعدی نامزد نخست‌وزیری شود، اما وی از  پذیرش پیشنهاد عقب نشینی امتناع ورزیده است.

President Barack Obama signs legislation in the Oval Office, Dec. 22, 2010. (Official White House Photo by Pete Souza)This official White House photograph is being made available only for publication by news organizations and/or for personal use printing by the subject(s) of the photograph. The photograph may not be manipulated in any way and may not be used in commercial or political materials, advertisements, emails, products, promotions that in any way suggests approval or endorsement of the President, the First Family, or the White House. 

روز چهارشنبه اوباما در سخنرانی خود به چالش‌های پیش روی سیاست خارجی ایالات متحده پرداخت اما از عراق نام نبرد

در جدیدترین تحولات سیاسی، روز سه‌شنبه ۱۵ ژوئیه سلیم الجبوری، یک سنی میانه‌رو، به عنوان سخنگوی پارلمان انتخاب شد تا کار تشکیل دولت جدید وارد مرحله‌ای جدید شود. با اینکه بسیاری از خبرگزاری‌ها این اتفاق را شکست بن‌بست پارلمان عراق برای تشکیل دولت جدید دانسته اند، اما امتناع مالکی از وانهادن قدرت، کارها را دشوار کرده است.

در همین حال، «وال استریت ژورنال» در گزارش اخیر خود درباره بحران عراق و نقش آمریکا، روز پنج‌شنبه ۱۷ ژوئیه نوشت که تغییر لحن دولت اوباما در مورد عراق و عدم حمله هوایی یا مداخله نظامی علیه داعش، به دلیل اعمال فشار بر رهبران مختلف عراق صورت می‌گیرد تا به حمایت خود از نوری مالکی ادامه ندهند و راه را برای دولتی جدید بگشایند.

گفتنی است که روز چهارشنبه، ۱۶ ژوئیه، باراک اوباما در سخنرانی خود به چالش‌های پیش روی سیاست خارجی ایالات متحده پرداخت و آنها را انتخابات افغانستان، مذاکرات هسته‌ای با ایران، جنگ بین اسرائیل و حماس، و مداخله روسیه در اوکراین دانست. به گزارش وال استریت ژورنال، باراک اوباما حتی از عراق و بحران پیش‌آمده پس از حملات داعش نام هم نبرد، در حالیکه ماه گذشته دستور انتقال ناوهای هواپیمابر به خلیج فارس و آمادگی برای حمله هوایی به داعش را صادر کرده بود.

Share