Share

جدایی‌طلبان اکراین قول دادند که برای دو تا چهار روز پس از سقوط هواپیمای مالزیایی جنگ با دولت این کشور را متوقف کنند.

ukraine

به گزارش واشینگتن پست این اقدام برای بازیابی بقایای این هواپیما صورت می‌پذیرد که با ۲۹۸ سرنشین خود در منطقه‌ای جنگی سرنگون شده است، گرچه دولت اکراین می‌گوید که شورشیان هنوز دسترسی به منطقه را محدود کرده‌اند و تنها به نیروهای اورژانس محلی اجازه ورود به منطقه را می‌دهند.

این خبر در حالی اعلام شد که رهبران جهان خواستار تحقیقات بیشتر در رابطه با هواپیمای خطوط هواپیمایی مالزی شدند که در روز پنجشنبه ۱۷ ژوئیه سقوط کرد. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد این هواپیما توسط موشکهای نظامی ساخت روسیه سرنگون شده است. روسیه در ماههای اخیر بر خلاف مخالفتهای اروپا و امریکا از جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در شرق اکراین حمایت نظامی کرده است.

نیروهای اورژانس و پلیس و حتی معدن‌چی‌های فارغ از خدمت در حال جستجو میان لاشه‌ هواپیما و بدنهای پخش شده در یک منطقه کشارزی وسیع در ۵۰ کیلومتری مرز روسیه هستند.

قرار است که شورای امنیت سازمان ملل در رابطه با موضوع حمله به این هواپیمای مسافربری در روز جمعه جلسه‌ای اضطراری برگزار کند. روسیه یکی از اعضای مهم این شورا محسوب می‌شود.

پوتین خواهان «تحقیقات جامع و عینی» درباره سقوط هوایپمای مالزیایی شد

ولادیمر پوتین، رئیس جمهوری روسیه خواهان «تحقیقاتی جامع و عینی» درباره سقوط هوایپمای مالزیایی شده است؛ هواپیمایی که گمان قوی می‌رود بر اثر شلیک موشک از نقطه‌ای در شرق اوکراین در نزدیکی مرز روسیه سقوط کرده باشد.

این هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ از آمستردام به سوی کوالالامپور، پایتخت مالزی، در حال پرواز بود و ۲۹۸ سرنشین داشت.

در بیانیه‌ای که ولادیمیر پوتین در رابطه با سقوط این هواپیمای مسافربری انتشار داده آمده است که این تراژدی ثابت می‌کند که چرا لازم است بحران اوکراین هر چه زودتر یک راه حل صلح‌آمیز بیابد.

پوتین همچنین با مارک روته، نخست وزیر هلند گفت‌وگویی تلفنی داشته و جان باختن ۱۵۴ هلندی در سانحه سقوط هواپیما را تسلیت گفته است.

Malaysia_airline1

پیش بینی می‌شود که سانحه غروب پنج‌شنبه، ۱۷ ژوئیه، به بحران در روابط روسیه و غرب دامن زند. انگشت اتهام به سمت جدایی‌طلبان اوکراینی طرفدار روسیه است که گفته می‌شود از حمایت تجهیزاتی روسیه برخوردارند.

روزنامه «وال استریت ژورنال» نوشته است که به گفته متخصصان نظامی ساقط کردن هوایپمای خطوط پروازی مالزی تنها با شلیک یک موشک پیچیده و قابل هدایت ممکن بوده است. به گفته متخصصان با موشکی که پرتاب‌کننده آن بر دوش حمل شود، نمی‌توان هواپیمایی را که در ارتفاع ۱۰ هزار متری پرواز می‌کند فروافکند. برای اصابت چنین هدفی یک موشک زمین به هوا لازم است.

Share