Share

محمدباقر قالیباف٬ شهردار تهران، امروز ۲۷ تیرماه در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران، از تفکیک جنسیتی در مجموعه تحت مدیریتش دفاع کرد. او گفت: «ما غیرت دینی داریم و نباید اجازه دهیم زنان در ادارات بیش از همسر خود با نامحرمان معاشرت و تماس داشته باشند.»

27april- ghalibaf

۲۷ اردیبهشت‌، شورای معاونان شهرداری تهران، صورت‌جلسه‌ای را تصویب کرد که در آن به کارگیری زنان در پست‌های مسئول‌ دفتر، منشی و تایپیست در شهرداری ممنوع شده بود.

علاوه بر این، شهرداری تهران اعلام کرده که اتاق‌های زنان و مردان در ادارات شهرداری جدا خواهند شد. اکنون قالیباف با دفاع از این اقدام گفته است: «معاشرت بیشتر زنان با نامحرمان نسبت به همسر و فرزندان «کانون خانواده را تحت تاثیر منفی قرار می‌دهد..»

او در ادامه گفته است: «غیرت ما کجا رفته است؟ حالا بی‌بی‌سی هرچقدر می‌خواهد حرف بزند.»

قالیباف با اشاره به تاسیس پارک بانوان در تهران گفته است: «زمانی که شهرداری تهران می‌خواست پارک بانوان راه‌اندازی کند نیز عده‌ای از همین دست حرف‌های احمقانه می‌زدند.»

قالیباف با اشاره به تاسیس پارک بانوان در تهران گفته است: «زمانی که شهرداری تهران می‌خواست پارک بانوان راه‌اندازی کند نیز عده‌ای از همین دست حرف‌های احمقانه می‌زدند.»

شهردار تهران افزوده که بعد از «استقبال» زنان از این پارک‌ها، «رسانه‌های خارجی و ایادی داخلی آن‌ها خفه خون گرفتند و دیگر حرف نزدند.»

این شیوه اظهار نظر محمدباقر قالیباف و لحن و شیوه بیان او به شدت در شبکه‌های مجازی واکنش داشته است و سایت «دیگربان» نوشته که این اظهارات از زمان کناره‌گیری قالیباف از فرماندهی پلیس کم‌سابقه بوده است. به نوشته این سایت، قالیباف از سال ۱۳۸۴ که تلاش برای ریاست بر قوه مجریه را آغاز کرد، در برنامه‌های تبلیغاتی‌اش به طور مستقیم درباره محدودیت‌های اعمال شده علیه زنان موضع‌‌گیری مستقیم نمی‌کرد.

این در حالی است که در پی صدور بخشنامه حذف زنان از تعدادی از پست‌های شهرداری تهران، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده چند روز قبل به خبرگزاری ایسنا گفته بود: «نظر ما همان نظر شورای شهر است. هرچند چنین تصمیم‌هایی با نیت خیر گرفته شود، ولی شهرداری تهران باید پاسخگوی چنین بخشنامه‌هایی باشد.»

۲۷ اردیبهشت‌، شورای معاونان شهرداری تهران، صورت‌جلسه‌ای را تصویب کرد که در آن به کارگیری زنان در پست‌های مسئول‌ دفتر، منشی و تایپیست را در شهرداری ممنوع شده بود.

او گفته بود که روز گذشته را صرف به دست آوردن صحت و سقم این بخشنامه کرده و قرار است با نرگس معدنی پور- مدیر کل امور بانوان شهرداری تهران- در مورد این بخشنامه شهرداری جلسه‌ای داشته باشد.

علی صابری- عضو کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران-  نیز در جریان هشتاد و یکمین جلسه شورای شهر تهران، با اشاره به اخبار منتشر شده درباره  حذف زنان از برخی پست‌های شهرداری، گفته بود: «از شهرداری در این رابطه توضیح می‌خواهیم.»

به گزارش خبرگزاری ایلنا، فرزاد خلفی،  معاون مرکز ارتباطات شهرداری تهران نیز گفته بود برای اینکه خانم‌ها «از نظر خانوادگی و رفت و آمد آسیب نبینند قرار شده است معاونان و مدیران شهرداری منشی و مسئول دفتر خانم استخدام نکنند.»

او همچنین گفته بود استفاده نکردن از زنان در سمت‌هایی مانند مسئول دفتر، منشی و تایپیست، به معنای اخراج آنها نیست.

Share