Share

گروه خودخوانده دولت اسلامی «داعش» با صدور بیانیه‌ای در شهر موصل عراق، تا شنبه ۲۸ تیرماه (۱۹ ژوئیه)، به مسیحیان این شهر هشدار داد که برای زندگی در «خلافت‌ اسلامی» تنها سه راه پیش روی خود دارند: «یا مسلمان شوند، یا مالیات دینی پرداخت کنند و یا کشته می‌شوند.»

christians mosul

داعش در بیانیه‌ای به مسیحیان که در موصل ماندند اعلام کرد یا جزیه بپردازند، یا اسلام بیاورند و یا بجنگند

در این بیانیه داعش اعلام کرده مسیحیان مناطق تحت کنترل عراق و سوریه که می‌خواهند در مناطق «خلافت اسلامی» باقی بمانند، اوایل این ماه باید موافقت خود را با شرایط «ذمه» اعلام کنند.

داعش در ادامه این شرایط را یک عمل تاریخی خوانده‌ که تحت آن، غیر مسلمانان در سرزمین های اسلامی در ازای پرداخت «جزیه» می‌توانند در امان بمانند.

به گزارش «روزنامه گاردین»، ابوبکر بغدادی رهبر داعش گفته این گروه، به مسیحیان سه گزینه پیشنهاد کرده‌. یا اسلام بیاورند، یا قرارداد ذمه شامل پرداخت جزیه را بپذیرند و یا در نهایت اگر امتناع کردند گزینه‌ای جز شمشیر بین آنها باقی نمی‌ماند.

ذمه، قوانین حاکم بر زندگی غیر مسلمانان تحت حکومت اسلامی را شامل می‌شود که از صدر اسلام برقرار شد اما تا حد زیادی در طول اصلاحات عثمانی از اواسط قرن ۱۹ میلادی منسوخ شده بود.

به گفته یکی از ساکنان موصل این بیانیه روز پنج شنبه توزیع و در مساجد خوانده شد.

او اظهار کرد که ابوبکر البغدادی رهبر دولت اسلامی، که او را «خلیفه ابراهیم» می‌نامند به مسیحیان تا روز شنبه مهلت داده تا چنانچه این شرایط را نمی‌پذیرند، مرزهای خلافت اسلامی را ترک کنند؛ در غیر این صورت با مرگ مواجه می‌شوند.

abu bakr baghdadi

ابوبکر البغدادی، رهبر داعش تا روز شنبه به مسیحیان مهلت داده

در حدود یک دهه پیش، جمعیت مسیحی شهر موصل، نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر بود اما با موج حملات به مسیحیان که از سال ۲۰۰۳ پس از حمله آمریکا به عراق برای سرنگونی صدام حسین شروع شد، این تعداد کاهش یافت.

در ماه گذشته پس از شکل گیری دولت اسلامی، این جمعیت حدود پنج‌هزار تن برآورد شد که حجم گسترده‌ای خانه‌های خود را ترک کردند و اکنون تنها حدود ۲۰۰ تن باقی مانده‌اند.

Share