Share

عملیات نظامی یک پهباد آمریکایی در پاکستان به کشته‌شدن ۱۱ تن انجامید. منابع خبری از کشته‌شدن دو تن از فرماندهان بلندپایه طالبان خبر می‌دهند.

Predator drone aircraft

ایالات متحده پس از وقفه‌ای شش‌ماهه بار دیگر حمله پهبادهای نظامی خود را از سر گرفت

به گزارش خبرگزاری «الجزیره» و به نقل از یک مقام رسمی پاکستانی، این حمله در منطقه قبیله‌نشین وزیرستان شمالی، واقع در شمال غربی پاکستان رخ داده است.

همچنین خبرگزاری «رویترز» به نقل از اعضای گروه طالبان نیز کشته‌شدن ۱۱ نفر را تایید کرده است. اعضای طالبان و نیز اعضای یک گروه شورشی ازبک در میان این کشته‌شدگان هستند.

از سوی دیگر، خبرگزاری «فرانسه» نیز با تصدیق مرگ ۱۱ نفر در اثر این حمله، از قول یک مقام رسمی مدعی شد که دو نفر از فرماندهان «مهم» طالبان پاکستان جزء این کشته‌شدگان بوده اند. هویت این مقام رسمی فاش نشده است.

منطقه وزیرستان شمالی که دارای مرز مشترک با افغانستان است، سال‌ها محل فعالیت شورشیان طالبان و دیگر شورشیان قومی بوده است که علیه دولت‌های پاکستان و افغانستان و نیز علیه سربازان خارجی حاضر در منطقه دست به عملیات می‌زده‌اند.

حمله گسترده دولت پاکستان به طالبان

ماه پیش و پس از حمله‌ مرگبار شورشیان طالبان به فرودگاه کراچی، مذاکرات شکننده صلح با این گروه از سوی دولت پاکستان مختومه اعلام شد. پس از آن، دولت پاکستان عملیات نظامی گسترده‌ای را در وزیرستان شمالی آغاز کرد.

بنا به اعلام رسمی ارتش پاکستان، تا کنون ۴۰۰ پیکارجو و ۲۵ سرباز پاکستانی در این نبرد کشته شده اند. اما این ارقام به طور مستقل قابل تایید نیستند، زیرا از دسترسی خبرنگاران به منطقه جلوگیری شده است.

طالبان

شبه نظامیان طالبان

همزمان با آغاز عملیات نظامی، ایالات متحده نیز پس از وقفه‌ای شش‌ماهه بار دیگر حمله پهبادهای نظامی خود را از سر گرفت.

اما گزارش‌ها از فرار بسیاری از پیکارجویان وزیرستان شمالی به مناطق دیگر حکایت می‌کنند. به گزارش الجزیره، شبکه پیکارجویان «حقانی» که مسئول بسیاری از حمله‌های خونین در خاک افغانستان دانسته می‌شود، از جمله شورشیان فراری از این منطقه هستند.

بنا به گزارش نهادهای دفاع از حقوق بشر، بر اثر عملیات نظامی ارتش پاکستان تا کنون ۸۰۰ هزار نفر وادار به ترک خانه‌های خود در وزیرستان شمالی شده اند. این نهادها همچنین با اشاره به میزان بالای تلفات غیرنظامیان در حملات پهبادهای آمریکایی، آنها را مورد انتقاد قرار داده اند. بر اساس آمار موسسه غیرانتفاعی «دفتر روزنامه‌نگاری تحقیقی» (TBIJ)، تا کنون بر اثر ۳۸۶ حمله پهبادها در پاکستان از سال ۲۰۰۴، حدود ۳۸۰۰ نفر کشته شده اند که ۹۵۷ نفر آنها غیرنظامی و از میان ایشان، ۲۰۲ نفر کودک بوده اند.

Share