Share

دولت اوکراین شورشیان شرق این کشور را به «غارت» بقایای هواپیمای سقوط‌کرده و تلاش برای از بین بردن مدارک و شواهد متهم کرد.

article-0-1FC47E6900000578-121_634x397

کیف روز شنبه، ۱۹ ژوئیه اعلام کرد که اطلاعاتی مبنی بر غارت اموال بازمانده از مسافران دریافت کرده

به گزارش خبرگزاری «سی.ان.ان»، شورشیان متهم شده‌اند که روز شنبه به غارت جواهرات، کارت‌های اعتباری و پول از بقایای هواپیمای مسافربری خطوط مالزی پرداخته‌اند.

روز پنجشنبه، هواپیمای پرواز MH۱۷ که از آمستردام به سوی کوآلالامپور در حرکت بود، در منطقه تحت کنترل شورشیان اوکراینی سقوط کرد و تمام ۲۹۸ افراد حاضر در آن کشته شدند. گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که یک موشک زمین‌ به هوا این جت مسافربری را سرنگون کرده است. دولت اوکراین شورشیان را مسئول این حادثه اعلام کرده و آمریکا نیز تلویحاً به حمایت از این ادعا پرداخته است.

کیف روز شنبه، ۱۹ ژوئیه اعلام کرد که اطلاعاتی مبنی بر غارت اموال بازمانده از مسافران دریافت کرده و از بازماندگان خواست تا به سرعت کارت‌های اعتباری قربانیان این حادثه را از اعتبار ساقط کنند.

خبرنگاران حاضر در صحنه هیچ نشانه‌ای از غارت اموال گزارش نکرده‌اند. همچنین یک سازمان بین‌المللی حاضر در صحنه روز جمعه اعلام کرد که ظاهراً هیچ‌کس اجساد مسافران را «دستکاری» نکرده است.

با این حال، به گزارش سی.ان.ان، خبرنگاران حاضر در صحنه هیچ نشانه‌ای از غارت اموال گزارش نکرده‌اند. همچنین یک سازمان بین‌المللی حاضر در صحنه روز جمعه اعلام کرد که ظاهراً هیچ‌کس اجساد مسافران را «دستکاری» نکرده است.

با وجود گزارش‌هایی از این دست که دخالت شورشیان در محل سقوط هواپیما را تکذیب می‌کنند، دولت اکراین در ادعایی دیگر اعلام کرد که «تروریست‌ها» ــ نامی که آنها به شورشیان نسبت می‌دهند ــ ۳۸ جسد را به سردخانه‌ای در شهر دونتسک، اصلی‌ترین شهر تحت کنترل شورشیان انتقال داده‌اند. به گزارش روزنامه «گاردین»، دولت اکراین ادعا کرده است که متخصصانی با «لهجه غلیظ روسی» در حال انجام کالبدشکافی روی این اجساد هستند.

دولت همچنین شورشیان را متهم کرد که با همکاری روسیه، سعی در از بین بردن تمام شواهد و مدارک این اتفاق دارند و در حال برنامه‌ریزی برای انتقال «مقادیر عظیمی از قراضه‌های بازمانده از انفجار» به روسیه هستند.

در همین راستا، ماکس سدن، خبرنگار «آسوشیتد پرس» که در منطقه حضور دارد، در توئیتی نوشته است: «آزاردهنده‌ترین چیز در مورد محل سقوط MH۱۷ چیزهایی است که اینجا نیستند: بسیاری از متعلقات شخصی و بخش‌هایی از هواپیما. آدم فقط می‌تواند حدس و گمان بزند».

جمع‌آوری بدن‌های تکه‌تکه‌شده

تیمی از ناظران بین‌المللی «سازمان امنیت و همکاری اروپا» (او.اس.سی.ای) که در صحنه حادثه حضور دارند، از صدای شلیک گلوله و انفجار در نزدیکی محل سقوط هواپیما و ادامه درگیری‌ها بین دولت و شورشیان خبر داده‌اند.

Ukraine-Plane-Photo-G_Chas-676x450

اکراین امروز گفته «شواهد محکمی» از نقش تعیین‌کننده روسیه در ساقط‌ کردن هواپیمای در دست دارد

این خبر در حالی گزارش می‌شود که جامعه بین‌المللی از دولت و شورشیان خواسته بود تا برای دستیابی آسان متخصصان بین‌المللی به محل حادثه آتش‌بس برقرار کنند. خبرگزاری «رویترز» در گزارش دیروز خود از قول یکی از مقام‌های ارشد شورشیان خبر بود که هنوز هیچ توافقی برای رسیدن به آتش‌بس با دولت اوکراین اجرایی نشده و محل سقوط، منطقه‌ای جنگی است.

خبرنگار آسوشیتدپرس  نوشته: «۸۲ جسد را در محل سقوط MH۱۷ شمردم. بعضی در کیسه‌ در کنار جاده هستند. بعضی زیر آفتاب در حال متلاشی‌شدن هستند. تکه‌هایی از بدن‌ها نیز داخل ساک قرار داده شده‌اند.»

همچنین، رئیس تیم ناظران او.اس.سی.ای به سی.ان.ان خبر داده است که متخصصان اکنون دارای کیسه‌های مخصوص جمع‌آوری تکه‌های بدن هستند و آغاز به جمع‌آوری آنها کرده‌اند. او تصدیق کرده است که لاشه هواپیما و اجساد دست‌نخورده باقی مانده‌اند و دستکاری نشده‌اند.

با این حال، وی گفته است که روز جمعه، همزمان با رسیدن این تیم به محل حادثه، شورشیان مسلح برخورد خصم‌آمیزی با آنها داشته و دسترسی آنها به منطقه را محدود کرده‌اند. همچنین وی دیروز در مصاحبه با کریستین امانپور از روند متلاشی‌شدن اجساد زیر آفتاب خبر داده بود؛ گزارشی که ماکس سدن، خبرنگار آسوشیتدپرس، امروز در توئیتی آن را تایید کرده است.

وی نوشته: «۸۲ جسد را در محل سقوط MH۱۷ شمردم. بعضی در کیسه‌ در کنار جاده هستند. بعضی زیر آفتاب در حال متلاشی‌شدن هستند. تکه‌هایی از بدن‌ها نیز داخل ساک قرار داده شده‌اند.»

شواهد محکم علیه روسیه؟

اوکراین امروز گفت که «شواهد محکمی» از نقش تعیین‌کننده روسیه در ساقط‌ کردن هواپیمای خطوط هوایی مالزی در دست دارد. به گزارش گاردین، ویتالی نایدا، رییس سازمان ضداطلاعات این کشور گفت که بر اساس شواهد و مدارک، سه سیستم موشکی BUK-۱ یا SA-۱۱ دارای هدایت راداری، به همراه سه متخصص روس برای کار با آنها، از روسیه به منطقه تحت کنترل شورشیان وارد شده است.

او در یک کنفرانس خبری گفت: «ما می‌دانیم که این عمل تروریستی با کمک روسیه انجام گرفته است. ما می‌دانیم که پرسنل این سیستم موشکی شهروندان روسیه بوده اند.»

 

Share