Share

پارلمان اروپا چهارشنبه ۲۳ ژوئیه در مورد مسئول جدید سیاست خارجی این اتحادیه تصمیم می‌گیرد. احتمال انتخاب الیزابت گیگو، سوسیالیست فرانسوی و وزیر دادگستری پیشین این کشور بسیار بالاست.

elisabeth-guigou

الیزابت گیگو ۶۷ ساله و سیاستمداری پرتجربه است.

در روزهای گذشته نام های بسیاری به عنوان جانشین کاترین اشتون مطرح شده‌اند. تا هفته پیش، از چهره‌هایی چون کارل د گوخت، وزیر خارجه پیشین بلژیک، فدریکا موگرینی، وزیر خارجه پیشین ایتالیا و کریستالینا گئورگییوا، کمیسر کمک‌های انسان‌دوستانه اتحادیه اروپا به عنوان اصلی‌ترین گزینه‌ها برای جانشینی اشتون یاد می‌شد.

اینک کاندیدای تازه‌ای مطرح شده که شانس بالایی برای احراز این مقام دارد. او الیزابت گیگو، عضو ارشد حزب سوسیالیست فرانسه و وزیر دادگستری سابق این کشور است.

احتمال موافقت بسیاری از کشورهای عضو با این سوسیالیست فرانسوی بالاست. المار بروک، سرپرست کمسیون سیاست خارجی پارلمان اروپا در مورد خانم گیگو ۶۷ ساله می‌گوید او «کاندیدایی بسیار شایسته و مجرب» است.

با توجه به احتمال یاد شده، بخت فدریکا موگرینی، سیاستمدار چپ‌ ایتالیایی بسیار کاهش یافته است. احزاب سوسیال دمکرات اتحادیه اروپا از حامیان جدی خانم موگرینی بودند اما او به دلیل «مناسبات بسیار دوستانه» با دولت روسیه، مخالفانی در پارلمان اروپا دارد.

در تعیین پست‌های کلیدی اتحادیه اروپا لازم است منافع کلیه کشورهای عضو اتحادیه در نظر گرفته شود. هم‌چنین طبق اصول این اتحادیه، دستکم یکی از پست‌های کلیدی ریاست شورای اتحادیه و هماهنگ کننده سیاست خارجی آن، باید به یک زن سپرده شود.

قرار بود جانشین اشتون در نشست ویژه سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در پنجشنبه ۱۷ ژوئیه انتخاب شود. کاترین اشتون برای این انتخاب، مذاکرات اتمی در وین را ترک کرد و به بروکسل رفت. اما نشست بی‌نتیجه ماند و به روز چهارشنبه ۲۳ ژوئیه موکول شد.

دوره مسئولیت کاترین اشتون در نوامبر سال ۲۰۱۴ به پایان می‌رسد. روز شنبه اعلام شد که اشتون هم‌چنان در مذاکرات بعدی اتمی گروه ۱+۵ با ایران، نماینده اتحادیه اروپا خواهد بود. مذاکرات اتمی با ایران روز جمعه ۱۸ ژوئیه در وین بدون دستیابی به توافق جامع و با قرار تمدید چهار ماهه پایان گرفت.

Share