Share

شبه‌نظامیان افراطی بوکو حرام در آخرین تحرکات خود،  بیش از ۱۰۰ نفر را به قتل رساندند.

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتد پرس»، گروه اسلام‌گرای بوکوحرام روز جمعه ۱۸ ژوئیه به شهری در استان «مایدوگوری» واقع در شمال شرقی نیجریه یورش برد و پس از قتل عام بیش از ۱۰۰ نفر، پرچم سفید و سیاه خود را بر فراز آن افراشت. ارتش نیجریه این شهر را بی‌دفاع رها کرده بود.

پس از حمله بوکو حرام

تخریب‌ها پس از حمله بوکو حرام

همچنین سخنگوی «ارتش داوطلب مردمی» نیجریه به آسوشیتدپرس گفت که مردم پنج روستای بزرگ در منطقه‌ای دیگر، پس از تهدیدهای گروه بوکوحرام، خانه‌های خود را ترک کرده و گریخته اند.

بازماندگان حمله روز جمعه گفته‌اند که شورشی‌های مسلح اسلام‌گرا نارنجک و بمب‌های دست‌ساز را به داخل خانه‌های این شهر پرتاب کرده‌اند و سپس مردمی را که در تلاش برای فرار بوده اند، با شلیک گلوله از پای در آورده‌اند.

حمله بوکوحرام پیش از سپیده‌دم جمعه صورت گرفت و اکنون، پس از این یورش، اغلب شهر سوخته و ویران شده است.

یک مدافع حقوق بشر نیز به آسوشیت پرس گفته است که شورشیان تندرو بار دیگر بعدازظهر روز جمعه و هنگامی که مردم مشغول دفن عزیزان خود بودند، به شهر حمله کردند و به همین خاطر، میزان کشته‌شده‌ها احتمالاً بسیار بیشتر از ۱۰۰ نفر است.

تنها دفاع صورت‌گرفته از این شهر از سوی «ارتش داوطلب مردمی» بوده است که با تفنگ‌های دست‌ساز و چماق به جنگ بوکوحرام رفته‌اند. ارتش نیجربه برای دفاع از این شهر حضور نداشته است.

بوکو حرام پیش‌تر موفق شده بود تا سربازان ارتش نیجریه را از پایگاه جدید آنها در حاشیه این شهر بیرون براند. پس از آن، شهر برای دو هفته در محاصره قرار داشت. طبق گزارش «آسوشیتد پرس»، پایگاه ارتش نیجریه به جای محافظت از شهر، شورشیان تندرو را به آنجا کشانده بود.

Boko Haramارتش نیجریه مدعی شده بود که حمله بوکوحرام را دفع کرده و دست کم ۵۰ شورشی را کشته است، اما مردم محلی گزارش داده‌اند که اغلب سربازان ارتش به دست این گروه کشته شده‌اند و ارتش دو بار در هفته گذشته در دام مرگبار کمین‌های بوکوحرام افتاده است.

بوکوحرام دوشنبه این هفته راه دسترسی به شهر را با تخریب یک پل مسدود کرده بود. این راه مهم‌ترین مسیر انتقال محصولات کشاورزی به پایتخت استان بوده است.

بر اساس گزارش‌ها، صدها هزار کشاورز در طی پنج سال شورش اسلام‌گرایان تندرو از زمین‌های خود بیرون رانده شده‌اند. به همین خاطر، مقامات کشور نسبت به کمبود قریب‌الوقوع غذا در این کشور هشدار داده‌اند.

Share