Share

دولت هلند با ابراز خشم نسبت به شیوه برخورد با اجساد قربانیان سقوط هواپیمای ارمالزی، از رئیس‌جمهور اوکراین برای بازگرداندن این اجساد به هلند درخواست کمک کرد.

after-two-consecutive-catastrophes-involving-malaysian-airlines-mh370-mh17-carrier-may-be

اوکراین ادعا کرده سامانه پرتاب موشک را روسیه به همراه سه خدمه عملیاتی به شورشیان شرق اکراین داده است.

به گزارش رویترز، مارک روته، نخست‌وزیر هلند، پس از تماس تلفنی شنبه ۱۹ ژوئیه با ولادیمیر پوتین گفت: «من می‌خواهم نتیجه [وعده‌های روسیه] را به شکل دسترسی بدون مانع به محل سقوط مشاهده کنم.»

او که تماس تلفنی خود با رئیس‌جمهور روسیه را «مکالمه‌ای بسیار پرتنش» توصیف کرده، دست‌بردن به متعلقات مسافران کشته‌شده و جابجایی بقایای هواپیما را وضعیتی «کاملاً مشمئزکننده» خواند و افزود: «فرصت پوتین برای اینکه به دنیا نشان دهد واقعاً قصد کمک کردن دارد، در حال اتمام است.»

دولت هلند همچنین با اشاره به رهاشدن اجساد در فضای باز زیر آفتاب، از پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهور اوکراین، خواست تا برای بازگرداندن «مردم» این کشور تلاش کند.

دوسوم مسافران هواپیمای ساقط‌ شده مالزیایی را شهروندان هلندی تشکیل می‌دادند.

بریتانیا نیز که ۱۰ شهروند خود را در سقوط هواپیمای یادشده از دست داده، موضع سختی نسبت به روسیه اتخاذ کرده است. دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا در مقاله‌ای در روزنامه «ساندی‌تایمز» نوشته است که کشورهای اروپایی باید در مواجهه با بحران اوکراین قدرت خود را به نمایش بگذارند. وی می‌افزاید: «ولی گاه طوری برخورد می‌کنیم که انگار این ما هستیم که به روسیه نیاز داریم و نه روسیه به ما.»

مایکل فالون، وزیر دفاع بریتانیا نیز روز یکشنبه در گفت‌و‌گو با روزنامه «میل» اظهار داشت: «اگر روسیه گناهکار اصلی باشد، باید دست به تمهیدات بیشتری علیه این کشور بزنیم و به صراحت نشان دهیم که چنین حمایتی از جنگ کاملاً غیرقابل‌قبول است.»

Air Malaysian Passenger Jet Crashes in Eastern Ukraine

نخست وزیر هلند تماس تلفنی خود با رئیس‌جمهور روسیه را «مکالمه‌ای بسیار پرتنش» توصیف کرد.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان نیز روز شنبه با پوتین رایزنی کرد. وزیر امور خارجه آلمان، فرانک‌ والتر اشتاین‌مایر در گفت‌و‌گو با روزنامه «بیلد آم زونتاگ» گفت: «این آخرین شانس مسکو است که علاقه جدی خود به یک راه‌حل واقعی را نشان دهد. اکنون زمان آن فرارسیده تا همه یک لحظه درنگ کنند و ببیند که افزایش تنش‌ها در شرق اکراین ما را به کجا خواهد کشاند.»

آلمان که همچون دیگر کشورهای اروپایی متکی به انرژی روسیه است و نسبت به آمریکا، همکاری‌های تجاری بیشتری با روسیه دارد، تا کنون از رویارویی مستقیم با مسکو طفره رفته است. با این حال، اهرم‌های فشار اقتصادی اتحادیه اروپا بر روسیه از سوی آلمان نیز حمایت می‎شود.

باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا سقوط پرواز MH17 را اثباتی برای این امر دانست که «اکنون زمان پایان‌دادن به درگیری‌ها فرا رسیده». جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز از روسیه خواست تا به «اقداماتی فوری و روشن برای کاهش تنش‌ها در اکراین» دست بزند.

روز پنج‌شنبه ۱۷ ژوئیه، بوئینگ ۷۷۷ پرواز MH17 ، متعلق به خطوط هواپیمایی مالزی، از آمستردام به مقصد کوالالامپور در حرکت بود که ظاهراً بر اثر اصابت یک موشک در آسمان منفجر شد و تمام مسافران و خدمه آن کشته شدند. اوکراین این موشک را از نوع SA-11 همراه با هدایت راداری دانسته و ادعا کرده است که سامانه پرتاب موشک را روسیه به همراه سه شهروند روس به عنوان خدمه عملیاتی به شورشیان شرق اکراین داده است. روسیه نیز متقابلا تقصیرها را متوجه ارتش اوکراین کرده است.

نخست‌وزیر اوکراین تاکید کرده است که تنها خدمه‌ای حرفه‌ای قادر به ساقط ‌کردن جت مسافربری در ارتفاع ۳۳ هزار پایی (۱۰ هزار متری) هستند و نه «چریک‌های مست.»

معمای یافتن جعبه‌های سیاه

یکی از مهم‌ترین مسائل برای تحقیق در زمینه سقوط هواپیمای مالزیایی، دستیابی به جعبه‌های سیاه آن است. روز جمعه ۱۸ ژوئیه اعلام شد که هر دو جعبه سیاه هواپیما پیدا شده و در اختیار جدایی‌خواهان قرار دارند.

اما رئیس هیات ناظران «شورای امنیت و همکاری اروپا» می‌گوید که شورشیان، از محل جعبه‌های سیاه ابراز بی‌اطلاعی می‌کنند.

پیش‌تر شایع شده بود که مخالفان دولت کی‌یف این جعبه‌ها را به روسیه تحویل داده‌اند اما  لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه این خبر را مهمل خوانده بود.

با این حال، الکساندر بورودای، نخست‌وزیر حکومت خودخوانده «جمهوری خلق دونتسک» روز یکشنبه در اظهارنظری متضاد با اظهارات پیشین گفت که شورشیان جعبه‌های سیاه را پیدا نکرده‌اند.

Share